Son Dakika Haberleri: ABD İran'ın Lübnan'a Kadar Olan Koridorunu Irak - Suriye Sınırında Kesti

ABD İran'ın Lübnan'a Kadar Olan Koridorunu Irak - Suriye Sınırında Kesti

5 ay önce

Irak ordusunun 6 yıl sonra Suriye ordusuyla birleştiği El Tanf sınır kapısına ABD Özel Kuvvetleri konuşlandı, böylece İran'ın Lübnan'a kadar olan koridoru kesilmiş oldu.

ABD İran'ın Lübnan'a Kadar Olan Koridorunu Irak - Suriye Sınırında Kesti, System.String[]

ABD Özel Kuvvetler Birimi Suriye-Irak arasındaki El Tanf Sınır Kapısı'nda konuşlandı.  Irak ordusunda isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, AA muhabirine,  ABD Özel Kuvvetlerinin, kısa bir süre önce  Irak güvenlik güçleri tarafından terör örgütü DEAŞ'tan alınan Irak-Suriye arasındaki sınır kapısı üzerinde konuşlandığını belirtti.

ABD, İRAN'IN KORİDORUNU KESTİ

Hatırlanacağı gibi 6 yıl sonra ilk defa  Irak ordusu'nun El Tanf'i DEAŞ'tan almasının ardından,  Suriye ve  Irak orduları ilk defa aynı noktada buluştu. Bu durum da  İran'ın  Lübnan'a kadar kesintisiniz bir koridora sahip olması olarak yorumlandı.  ABD'nin sınıra konuşlanmasıyla  İran'ın  Lübnan'a kadar olan koridoru kesildi.

GÜVENLİĞİ IRAK GÜVENLİK GÜÇLERİ SAĞLIYORDU

Askeri yetkili,  ABD Özel Kuvvetlerinin,  Irak'ın Enbar vilayetinde yer alan Esad Askeri Üssü ve  Ürdün'den geldiklerini ileri sürerek,  Suriye tarafındaki El Tanf Sınır Kapısı'na yerleştiklerini söyledi. Yetkili,  Irak tarafındaki El Velid Sınır Kapısı güvenliğinin ise  Irak güvenlik güçleri tarafından sağlandığını kaydetti.

SUUDİ ARABİSTAN SINIRINDA

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri, ülkenin batısında yer alan Enbar vilayetindeki Esad ve Habbaniye Askeri Üssü'nde varlık gösteriyor. Konumu gereği stratejik öneme sahip Enbar vilayetinin, "Tıraybil" Sınır Kapısı'yla  Ürdün'e, "El Kaim ve "El Velid" Sınır Kapıları'yla  Suriye'ye, Arar Sınır Kapısı ile de  Suudi Arabistan'a sınırı bulunuyor.

IRAK ORDUSU DEAŞ'TAN ALDI

Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri, dün yaptıkları operasyon sonucu El Velid Sınır Kapısı'nı terör örgütü DEAŞ'tan geri aldıklarını duyurmuştu.


Bonzai İçen Şoför, Direksiyon Başında Kendinden Geçti Firuz Kanatlı'nın Tabutundaki Kabe Örtüsü, Dikkatlerden Kaçmadı
Bekir Bozdağ'dan Korkutan Açıklama: 2019'a Kadar Pek Çok Kirli Operasyona Şahit Olacağız