Adliye'deki Hain Saldırıya Avukatlardan Zincirli Protesto - Son Dakika

Adliye'deki Hain Saldırıya Avukatlardan Zincirli Protesto

4 yıl önce

Izmir Adliyesi'ne yönelik 5 Ocak'ta polis memuru Fethi Sekin ile mübaşir Musa Can'ın şehit olduğu hain saldırıyı önce avukatlar zincir oluşturarak ardından da DİSK'e bağlı işçiler protesto etti.

Adliye'deki Hain Saldırıya Avukatlardan Zincirli Protesto, System.String[]

Izmir Adliyesi'ne yönelik 5 Ocak'ta polis memuru Fethi Sekin ile mübaşir Musa Can'ın şehit olduğu hain saldırıyı önce avukatlar zincir oluşturarak ardından da DİSK'e bağlı işçiler protesto etti. Fethi Sekin'in şehit olduğu noktaya karanfil de bırakan İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan "Yaşam hakkının ve adaletin hedef alındığı bu terörist eylemi şiddetle lanetliyoruz. Unutulmamalıdır ki, terör bir yenilgidir, terör bir korkaklıktır. Ülkemizi kin ve nefret söylemleri ile kaosa sürükleyenler amaçlarına ulaşamayacaktır" dedi.5 Ocak'ta yaşanan bombalı saldırıda, hafta polis memuru Fethi Sekin ile mübaşir Musa Can şehit oldu. İki terörist de öldürülüp etkisiz hale getirildi. Fethi Sekin kahramanca davranışıyla canı pahasına, saldırının daha da büyük olmasını önledi. Terör saldırısını protesto etmek için ilk olarak İzmir Barosu avukatları nöbetçi kulübesinin bulunduğu alana geldi. Avukatlar ile onlara destek veren Adliye çalışanları burada teröre karşı insan zinciri oluşturdu. Basın açıklaması yapan İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, "Yaşam hakkının ve adaletin hedef alındığı bu terörist eylemi şiddetle lanetliyoruz. Unutulmamalıdır ki, terör bir yenilgidir, terör bir korkaklıktır. Ülkemizi kin ve nefret söylemleri ile kaosa sürükleyenler amaçlarına ulaşamayacaktır. Emperyal savaş politikalarının sonucu olan bu terör saldırılarını ancak, Anadolu'da kurtuluş mücadelesinde gerçekleşen halk direnişinin dayanışma ruhuyla, milli birlik ve beraberlik içinde geleceğimize sahip çıkarsak durdurabiliriz. Biz, İzmir Barosu olarak, kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın, hangi mazeret gösterilirse gösterilsin şiddetin karşısındayız. Çünkü biliyoruz ki, demokrasi, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireylerin yaşatabileceği bir rejimdir" dedi.


"ŞİDDET VE DEMOKRASİ ASLA BAĞDAŞTIRILAMAZ"


Şiddet ve düşünce hürriyetinin yan yana barınamayacağını da ifade eden Özcan, "Şiddet ve demokrasi asla bağdaştırılamaz. Bizler, bütün gücümüzle başta yaşam hakkı ve düşünce hürriyeti olmak üzere bütün temel hak ve hürriyetleri korumak için üzerimize düşen her ödevi yerine getirmeye hazırız. Teröre karşı, milli birlik ve beraberlik içerisinde, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti için, bağımsız yargı ve özgür savunma için, temel hak ve özgürlükler için, adalet ve vicdan için el ele tek vücut direneceğiz. Hukukun üstünlüğü büyük bir borcun ödenmesi çabasını temsil etmektedir" dedi. Özcan konuşmasında, TBMM'de görüşmeleri devam eden anayasa değişikliği çalışmalarını da eleştirdi. Avukatlar daha sonra polis memuru Fethi Sekin'in şehit olduğu noktaya karanfil bıraktı.


DİSK'TEN DE TEPKİ GELDİ


Avukatlardan sonra DİSK'e bağlı işçiler aynı noktaya gelip protesto da bulundu. Saygı duruşunda bulunan işçiler adına konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, her türlü şiddeti kınadıklarının ancak bu saldırılardan sonra istifa mekanizmasının da çalışmamasının düşündürücü olduğunu anlattı.

Haber Yayın Tarihi: 12.01.2017 01:49 Kaynak: DHASon Dakika

Müge Anlı, 12 yaşındaki kızının tacizine sessiz kalan kadını yayından kovdu
Birlikte yaşadığı kadını öldüren adam, hastanede feryat ederek baygınlık geçirdi 25 yıllık komşusu tarafından memur olma vaadiyle dolandırıldı

Son Dakika Haberleri