AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı - Son Dakika

AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı

05.11.2016 12:40
AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı, System.String[]

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, "Şu anda Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortaya koyduğu siyasetin getirdiği fırsat ve imkan içerisinde zannediyorum önümüzdeki veya izleyen hafta, Anayasa Komisyonumuzda, bizim başkanlık modelimiz ve buna ilişkin...

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, "Şu anda Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortaya koyduğu siyasetin getirdiği fırsat ve imkan içerisinde zannediyorum önümüzdeki veya izleyen hafta, Anayasa Komisyonumuzda, bizim başkanlık modelimiz ve buna ilişkin teklif tartışılacak, müzakere edilecek ve Genel Kurul'da da müzakere edilecek." dedi.

İyimaya, Necip Fazıl Konferans Salonu'nda, AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen İl Danışma Meclisi toplantısına beraberindeki bölge milletvekilleri Mücahit Arslan, Ahmet Gündoğdu, Emrullah İşler, Ertan Aydın'ın yanı sıra AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı ile katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Ahmet İyimaya, muhalefetin ve başkanlık sistemi karşıtlarının savunduğu anayasanın, parlamenter sisteme dayalı olmadığını belirtti.

Ahmet İyimaya, parlamenter sisteme dayalı bir anayasa olması durumunda ise darbe dönemlerinde yaşanan travmaların getirdiği problemler ve normal dönemde yaşanan krizlerin, koalisyon iktidarlarıyla çözülebilecek imkanı bünyesinde taşımadığına işaret etti.

Kurgusu iyi yapılırsa ve dünyadaki başkanlık sistemlerindeki problemler iyi gözlemlenirse, Türkiye'nin sorunları, kültür yapısı ve tarihsel gerçeği itibarıyla en iyi hükmet sisteminin, başkanlık sistemi olduğunu vurgulayan İyimaya, AK Parti'nin bu konuda gerekli çalışmayı yaptığını ve rasyonelleştirilmiş başkanlık sistemi modelini ortaya koyduğunu kaydetti.

İyimaya, "Adalet ve Kalkınma Partisi, uzun çalışmalar sonrasında hükümet modeli olarak başkanlık sistemi kurgulamasını yapmıştır. Şu anda Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortaya koyduğu siyasetin getirdiği fırsat ve imkan içerisinde zannediyorum önümüzdeki veya izleyen hafta Anayasa Komisyonumuzda, bizim başkanlık modelimiz ve buna ilişkin teklif tartışılacak, müzakere edilecek ve Genel Kurul'da da müzakere edilecek." diye konuştu.

"Cumhurbaşkanımızın şahsı için istenmiş bir sistem değildir"

Parlamentonun burada düz bir temsil yetkisini değil, kurucu iktidar ve anayasa yapma yetkisini kullanacağına dikkati çeken İyimaya, "İnşallah parlamentoda 330 sayısının altında kalmayan, 330 veya üstündeki kabul sayısıyla Anayasa teklifi, anayasallaşma yönünde önemli bir merhaleyi tamamlamış olacak." dedi.

Başkanlık sisteminin ülkede çok tartışıldığını, fakat AK Parti'nin başkanlık sistemi talebinin, partisel bir talep olmadığını kaydeden İyimaya, "Başkanlık sistemi, Cumhurbaşkanımızın şahsı için istenmiş bir sistem değildir. Anayasalar yapıları itibarıyla teklifleri, değiştirilmeleri, yeni kurgulanmaları zor metinlerdir. Evet, karizmatik bir liderimiz var. Ben, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kadar başkanlık sisteminin adil, yetkili ve millet lehine kullanabilecek bir lideri şu anda göremiyorum. Başkanlık sistemi bir rejim değişikliği değil, tamamen hükümet sistemi değişikliğidir." değerlendirmesinde bulundu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı - Son Dakika


Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti