Akdeniz'in kralı Mersin'de kıyıya vurdu - Son Dakika

Akdeniz'in kralı Mersin'de kıyıya vurdu

13.05.2021 17:08

Mersin'de kıyı kenarını gezen Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri dev bir cismin karaya doğru ilerlediğini fark etti. Hemen cismin yanına yaklaşan ekipler, dev bir balina ölüsünün kıyıya vurduğunu gördü. Dünyanın da en büyük ikinci balina türü arasında yer alan oluklu balina, Akdeniz'in ise en büyük balinası olarak biliniyor.

Mersin'in Yenişehir ilçesi Adnan Menderes Bulvarı Kushimoto Sokağı karşısındaki kıyıda devriye atan Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, kıyı şeridinde her zamankinden daha farklı bir durum tespit etti. Acil olarak bölgeye doğru ilerleyen ekipler, dev bir karartının olduğunu fark etti. Hemen bottan inerek karartıya doğru ilerleyen ekipleri, kıyıya vurmuş dev balina cesedi ile karşılaştı.

Mersin'de sahil güvenlik ekipleri kıyıya vurmuş şekilde buldu! Dünyanın iki numarası

Ekipler, balinanın olduğu yerden çıkarılması için polis, itfaiye ve Tarım İl Müdürlüğü ekiplerine haber verdi. İlk incelemelere göre balığın yaklaşık 1 hafta önce öldüğü ve kafasının zarar gördüğü belirlendi.

Mersin'de sahil güvenlik ekipleri kıyıya vurmuş şekilde buldu! Dünyanın iki numarası

BOTLARA BAĞLAYIP UYGUN YERE ÇEKTİLER

Büyüklüğü nedeniyle çekilmesi için vinç yardımı gereken balık, Sahil Güvenliğin balık adamları tarafından halatlarla bağlanarak, bota bağlanıp uygun yere çekilmesi sağlandı.

Devasa balinanın kıyıya vurduğu haberinin verilmesi üzerine Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas da bölgeye gelerek balina üzerinde incelemelerde bulundu.

Mersin'de sahil güvenlik ekipleri kıyıya vurmuş şekilde buldu! Dünyanın iki numarası

"AKDENİZ'İN EN BÜYÜĞÜ"

Balina türü hakkında bilgi veren ve bu türün Akdeniz'in en büyük türü olduğunu belirten Ayas,"Akdeniz'in en büyük balina türü. Bu tür aslında dünyadaki en büyük ikinci balina türü. Gördüğünüz balık aslında genç bir birey. Zaten bunların yavruları 5-6 metre civarında oluyor. Yaklaşık 8-10 metre uzunluğundaki bir balina karaya vurdu. Bizde üniversite olarak üniversitemiz bünyesinde deniz müzesi kapsamında bu türü alıp otopsisi yapıldıktan sonra sergileyeceğiz" dedi.

Mersin'de sahil güvenlik ekipleri kıyıya vurmuş şekilde buldu! Dünyanın iki numarası

"KIYIYA ÇOK YAKLAŞAMIYORLAR"

Bu tür balinaların kıyıya çok yaklaşamadığını belirten Ayas, " Doğu Akdeniz'de nadirde olsa gözükür. Aslında görülme sıklığını tam bilemiyoruz. Çünkü bunlar kıyıya çok yaklaşmazlar. Belki bunlar daha sıkta ziyaret edebiliyorlardır. Ölüm sebebiyle ilgili detaylı bir inceleme yapmak gerekir. Tahminler şu olabilir. Aslında birçok yayında bunların plastik kirlilikten ve benzeri sebeplerden hayatlarını kaybettiği yönünde raporlar var. Ancak otopsi yapmadan bunun neden öldüğünü söyleyemeyiz" diye konuştu.

Akdeniz'in kralı Mersin'de kıyıya vurdu
Akdeniz'in kralı Mersin'de kıyıya vurdu
Akdeniz'in kralı Mersin'de kıyıya vurdu
Akdeniz'in kralı Mersin'de kıyıya vurdu

Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Akdeniz'in kralı Mersin'de kıyıya vurdu - Son Dakika


YORUMLAR (6)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika

Beklenen Türk CS:GO takımı kuruluyor! Woxic, müjdeyi sosyal medyadan duyurdu 15:49 Beklenen Türk CS:GO takımı kuruluyor! Woxic, müjdeyi sosyal medyadan duyurdu Diego Costa, Beşiktaş'a söz verdi! Arap kulübünden gelen astronomik teklifi reddetti 15:36 Diego Costa, Beşiktaş'a söz verdi! Arap kulübünden gelen astronomik teklifi reddetti Esenyurt'taki polis karakolunda ölen güvenlik amirinin son görüntüleriyle ilgili Başsavcılık açıklama yaptı 15:29 Esenyurt'taki polis karakolunda ölen güvenlik amirinin son görüntüleriyle ilgili Başsavcılık açıklama yaptı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gelecek seçim için tahmin yaptı: Yüzde 60'ın üstünde oy alacağız 15:25 İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gelecek seçim için tahmin yaptı: Yüzde 60'ın üstünde oy alacağız Tarım Kredi, 11 maaş iddialarını yalanladı: Başkan 7 firmada çalışıyor ama tek maaş alıyor 14:50 Tarım Kredi, 11 maaş iddialarını yalanladı: Başkan 7 firmada çalışıyor ama tek maaş alıyor 75 bin lirasının iş yerinden çalındı, hırsız bir aylık çalışanı çıktı 14:39 75 bin lirasının iş yerinden çalındı, hırsız bir aylık çalışanı çıktı
Hande Fırat'tan, gazeteci Serdar Akinan'ın Suriye'nin yağmalanmasına ilişkin iddiaları yanıtladı: Eşimin durumu zaten iyi 14:22 Hande Fırat'tan, gazeteci Serdar Akinan'ın Suriye'nin yağmalanmasına ilişkin iddiaları yanıtladı: Eşimin durumu zaten iyi Telefonu arızalanan tüketici hukuk mücadelesini kazandı! Firma para iadesi yaptı 14:07 Telefonu arızalanan tüketici hukuk mücadelesini kazandı! Firma para iadesi yaptı
Advertisement