Alman Öğrencilerden Dostluk Ziyareti - Son Dakika
Güncel

Alman Öğrencilerden Dostluk Ziyareti

Alman Öğrencilerden Dostluk Ziyareti

Karadağ, almanya ile osmanlı'dan bu yana gelen sıcak ilişkilerin, bu tür kardeşlik protokolleri ile geleceğe güvenle taşınacağını söyledi.

08.06.2012 16:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Tophane Endüstri Meslek Lisesi'nin Almanya'daki 25 yıllık kardeş okulu Kulmbach Hans Wilsdorf Mesleki Eğitim Merkezi idarecileri, öğretmen ve öğrencileri, Bursa programı kapsamında Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, Tophane Endüstri Meslek Lisesi Müdürü İsmail Başaran'ın da hazır bulunduğu ziyarette, konuklarını tarihi meclis salonunda ağırladı. Konuklarına Bursa'nın ekonomik, sosyal, doğal ve kültürel yapısı hakkında bilgiler veren Başkanvekili Karadağ, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin tarihten bu yana olumlu şekilde süre geldiğini söyledi. Osmanlı döneminde Almanya ile savaşta ve barışta kader birliği yapıldığını hatırlatan Karadağ, "Sağlam temeller üzerine atılan bu ilişkiler, günümüzde de gerek belediyeler gerekse okullar arasındaki kardeşlik ilişkileri ile devam ediyoruz. Karşılıklı bu tür ziyaretlerle ilişkilerin sağlam bir zeminde geleceğe taşınacağına inanıyorum. Türkiye'deki birçok vatandaşımızın Almanya'da ya akrabası ya bir komşusu var. Benim de kardeşlerim ve yeğenlerim Almanya'da yaşıyor. Biz sizleri daha çok Bursa'da görmek istiyoruz" diye konuştu.

Türk kültürünü öğreniyorlar

Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi Müdürü İsmail Başaran ise, iki okul arasında yürütülen projenin detayları hakkında bilgi verdi. Başaran, "Bursa'ya gelen öğrenciler bizim öğrencilerimizin evlerinde misafir ediliyorlar ve kültürümüzü birebir görme fırsatını buluyorlar" dedi. İki kültürün tanınmasının önemine dikkat çeken Başaran, Kulmbach ve Bursa'daki UNESCO kulüplerinin çalışmalarıyla Cumalıkızık'ta, UNESCO Proje Evi adıyla bir kültür evinin restore edilerek faaliyete açıldığını da sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, ziyaretin sonunda konuk okulun yöneticilerine Bursa kitabı, öğrencilere ise Bursaspor forması hediye etti.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Alman Öğrencilerden Dostluk Ziyareti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement