Son Dakika Haberleri: Almanya'da 700 Kişilik 3 Katlı Bergheim Camisi'nin Temeli Dualarla Atıldı

Almanya'da 700 Kişilik 3 Katlı Bergheim Camisi'nin Temeli Dualarla Atıldı

7 ay önce

ALMANYA'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Bergheim Camisi ve Kültür Merkezinin Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan temel atma törenine Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen ve...

Almanya'da 700 Kişilik 3 Katlı Bergheim Camisi'nin Temeli Dualarla Atıldı, System.String[]
ALMANYA'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Bergheim Camisi ve Kültür Merkezinin Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan temel atma törenine Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen ve Bergheim Belediye Başkan Vekili Herrmann Rössler katıldı.

Başkonsolos Erciyes, caminin sadece Türk toplumu için değil Bergheim'in de ortak bir eseri ve zenginliği olacağına vurgu yaptı.

CAMİLER ALLAH'IN EVİDİR

Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen de camilerin Allah'ın evi olduğunu ifade ederek, Türk milletinin gittiği her yerde kendisine ev almadan camiler inşa ettiğine dikkati çekti. 

Türkmen, "Camiler, Müslümanların doğumdan ölüme kadar bütün hayatlarını kuşatır" dedi.

Bergheim Belediye Başkan Vekili Rössler ise merkezin barışın ve birlikte yaşamanın göstergesi olduğunu belirterek, bu mekanın da barışa ve birlikte yaşamaya vesile olması dileğinde bulundu

Konuşmaların ardından, Köln Din Hizmetleri Ataşesi Muharrem Kuzey'in yaptığı dua eşliğinde caminin temeline sembolik harç koyuldu.

İBADETHANE, KÜTÜPHANE, GASİLHANE VE MORG

Bergheim şehir merkezinde inşa edilecek yeni cami ve kültür merkezi projesi, üç kattan oluşuyor. Toplam bin 850 metrekare alan üzerine inşa edilecek külliyede, aynı anda 700 kişi ibadet edebilecek. Kütüphane, konferans salonu, derslik, lokal, gasilhane, morg ve idari birimleri de bulunacak. Tek kubbeli inşa edilecek merkezin avlusunda ise dört ayak üzerine oturtulmuş bir kubbe ile örtülü şadırvan yer alacak. İnşaatın iki yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.
Kaynak: Hürriyet

Haber Yayın Tarihi : 13.10.2018 05:04 15 ve 16 Yaşındaki 2 Kız Çocuğu El Ele Tutuşup Binadan Aşağı Atladı! Pencereden Aşağı Bakan Anne, Oğlunun Yerde Kanlar İçinde Yattığını Gördü! Son Dakika! Ankara'da Ekmeğe Zam Geldi, Yeni Fiyat 1,25 TL