Amasya elmasına Afrika'dan talip çıktı - Son Dakika

Amasya elmasına Afrika'dan talip çıktı

24.11.2020 15:56

Amasya'nın dünyaca ünlü misket elmasına Batı Afrika ülkesi Gine'den talip çıktı.

Türkiye ziyareti kapsamında Amasya'da bir dizi temaslarda bulunan Gine Ticaret Bakanı Balde Mamadou, ülkesinin Avrupa ülkelerinden satın aldığı çok miktardaki elmaların Amasya'dan alınabileceğini belirtti. Çeşitli işbirliği temaslarında bulunduğu kentte Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı'yı ziyaret eden Gineli Bakan Mamadou, "Ülkemiz elmaları İspanya ve Hollanda'dan alıyor. Amasya'dan yetkilileri ülkemize gönderirseniz tanıtımını yapabiliriz" dedi.

"ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ"

Konuğuna teşekkür edip ziyaret anısına hediyeler veren Amasya Belediye Başkanı Sarı ise adı kentle özdeşleşmiş elmanın Afrika pazarına ihracının yanı sıra Gine ve Türkiye arasındaki gelişen iş birliğinin artmasına yönelik üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

KESİNCE YILDIZLAŞIYOR

Ortasından yatay kesildiğinde çekirdekleri yıldız şeklini alan ve bir tarafı kırmızı, diğer tarafı yeşil olan coğrafi işaret tescilli Amasya misket elması tadıyla tercih edilen bir meyve olarak biliniyor.
Amasya elmasına Afrika'dan talip çıktı
Amasya elmasına Afrika'dan talip çıktı
Amasya elmasına Afrika'dan talip çıktı
Amasya elmasına Afrika'dan talip çıktı

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Amasya elmasına Afrika'dan talip çıktı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (2)
  • vuui: vay cahıl ulkemın ınsanları vay. kime satarsan sat dolardan satıyorsun zaten. iikinci olarakda adamlarda avrupadan alıyormus. nıye satasın avrupaya. üçüncü olarakda afrıka dakı tıcarı ılıskıler avrupadan daha karlıdır. olmasa sömürü kıtası olmazdı 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan "Ekonomi ve hukukta reform" paketinde kritik başlıklar yer alıyor Joe Biden döneminde Türkiye-ABD ilişkisinin gidişatını beş başlık belirleyecek Kalp krizi geçirdiği düşünüldüğü için hastaneye kaldırılan kişinin sırtından vurulduğu anlaşıldı Süleyman Soylu'dan adalet isyanı: Anneme küfür eden alçak serbest, Bakan olsam ne yazar! Türkiye koronavirüs aşısında üçüncü adıma geçiyor Algı Eke'den magazin gündemini sarsan 'yasak aşk' itirafı: İğrenç bir şeydi Trump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdi, Biden anlaşmayı gözden geçirecek Müge Anlı'ya Ümitcan Uygun cephesinden ölüm tehditleri yağmaya devam ediyor