Atatürk Üniversitesi'nde Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarına Model Tabanlı Öğretim ve Artırılmış Gerçeklik Eğitimi Verildi - Son Dakika
Eğitim

Atatürk Üniversitesi'nde Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarına Model Tabanlı Öğretim ve Artırılmış Gerçeklik Eğitimi Verildi

Atatürk Üniversitesi\'nde Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarına Model Tabanlı Öğretim ve Artırılmış Gerçeklik Eğitimi Verildi

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Seda Okumuş'un TÜBİTAK 1001 projesi kapsamında, fen bilgisi öğretmen adaylarına model tabanlı öğretim ve artırılmış gerçeklik teknolojisine yönelik iki günlük bir eğitim verildi.

15.11.2023 13:22  Güncelleme: 14:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Seda Okumuş'un TÜBİTAK 1001 projesi kapsamında, 11-12 Kasım 2023 tarihlerinde fen bilgisi öğretmen adaylarına model tabanlı öğretim ve artırılmış gerçeklik teknolojisine yönelik iki günlük bir eğitim verildi.

Fen bilimleri dersi çerçevesinde model tabanlı öğretim ile ilgili teorik ve uygulamalı bilgiler verilen öğretmen adaylarına, yeni nesil teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmaları ve uygulama yeterliklerini geliştirmeleri için ayrıca artırılmış gerçeklik uygulamaları verildi.

Eğitim içeriğinde modeller ve özellikleri, model tabanlı öğretim süreçleri, artırılmış geçeklik teknolojisi ile ilgili farklı yazılımların ara yüzü, kullanımı ve uygulama örnekleri gösterilmiş, ayrıca öğretmen adaylarının hem modeller ve model tabanlı öğretimle hem de artırılmış gerçeklik teknolojisi ile ilgili uygulamalar da yapmaları sağlandı.

Yeni nesle ayak uydurabilmek ve onları anlamak için teknoloji yetkinliğinin önemli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Seda Okumuş, fen bilimleri dersinin hayatın içinde bir ders olduğunu ve teknoloji ile iç içe olduğunu belirtti. Bu bağlamda, fen bilimleri dersleri kapsamında teknolojinin kullanılmasının elzem olduğunu ifade eden Okumuş, verdikleri eğitim süreci ile ilgili fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojik yeterliklerini geliştirmeyi ve model tabanlı öğretime artırılmış gerçeklik teknolojisini entegre edebilecek öğretmen adayları yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Ayrıca 2023-2024 güz dönemi boyunca seçilen öğretmen adayları ile artırılmış gerçeklik ve model tabanlı öğretime yönelik uygulamalı eğitimlerin devam edeceğini ifade etti.

TÜBİTAK tarafından desteklenen projede Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'nin desteği ile 22 fen bilgisi öğretmen adayı eğitime alındı. Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi merkez binasındaki eğitime katılan 22 öğretmen adayına, fen bilimleri dersi için model tabanlı öğretim yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Doç. Dr. Seda Okumuş'un yanı sıra farklı üniversitelerden 6 araştırmacı ve 3 bursiyerin görev aldığı projede öğretmen adaylarına artırılmış gerçeklik teknolojisi hakkında da bilgiler veriliyor. 36 ay boyunca devam edecek projede fen bilgisi öğretmen adaylarının model tabanlı öğretim ve artırılmış gerçeklik teknolojileri ile ilgili bilgilendirilmelerinin ardından seçilen öğretmen adayları fen bilimleri konularında model tabanlı artırılmış gerçeklik uygulamaları tasarlanacak ve tasarlanan içerikler ortaokul öğrencilerine uygulanarak başarı, dijital okuryazarlık gibi konularda öğrenmelerine etkisine bakılacak.

Projede artırılmış teknolojisinden faydalanılmasındaki asıl amaçlarının yeni nesle hitap edecek teknolojilerle ilgili yeterlik kazanmak olduğunu anlatan Okumuş, şunları söyledi:

"Teknoloji entegrasyonu günümüzde özellikle üzerinde durmamız gereken önemli bir alandır. Bu bağlamda, proje kapsamında verdiğimiz eğitimlerle öğretmen adaylarının teknoloji yeterliklerini artırmayı ve uygun teknolojik derinliğe sahip model tabanlı öğretime entegre edilmiş artırılmış gerçeklik içerikleri oluşturmalarını hedeflemekteyiz. İlerleyen süreçte öğretmen adaylarının geliştirdikleri bu içeriklerin ortaokul seviyesinde etkisine bakacağız."

Okumuş ayrıca proje sürecinde desteklerinden dolayı Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Ufuk Şimşek ve Atatürk Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı'ya da teşekkürlerini belirtti. - ERZURUM

Kaynak: İHA

Son Dakika Eğitim Atatürk Üniversitesi'nde Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarına Model Tabanlı Öğretim ve Artırılmış Gerçeklik Eğitimi Verildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 18 yaşındaki kızını kaybetmişti! Yalçın Özden, korkunç kazayı anlattı
  11:33 18 yaşındaki kızını kaybetmişti! Yalçın Özden, korkunç kazayı anlattı

  Haberler.com'un YouTube kanalında yayınlanan Haber Bahane programına konuk olan usta oyuncu Yalçın Özden, 33 sene önce 18 yaşındaki kızını motor kazasında kaybettiğini söyledi. Evlat acısının kendisini yıktığını söyleyen oyuncu ''Kızım öldükten sonra eşimle birlikte namaza başladık. Ben her namazda ağlıyorum'' dedi.

 • İş merkezindeki güvenlik ağı, 6. kattan düşen çocuğu kurtardı
  11:26 İş merkezindeki güvenlik ağı, 6. kattan düşen çocuğu kurtardı

  Niğde'deki bir iş merkezinin 6'ncı katından apartman boşluğuna düşen çocuk, İSG yönetmeliği çerçevesinde çekilen güvenlik ağı sayesinde beton zemine düşmekten kurtuldu. Oyun oynarken ailenin dikkatsizliği sonucu düşen çocuk, temizlik görevlisi tarafından fileden çıkarıldı. Olayın güvenlik kamerası tarafından kaydedilmesi, ev ve iş yerlerinde uygulanması gereken güvenlik önlemlerinin hayat kurtarıcı olduğunu bir kez daha gösterdi.

 • Manchester City 6 golle kazandı, Erling Haaland 5 golle coştu rekora ortak oldu
  11:25 Manchester City 6 golle kazandı, Erling Haaland 5 golle coştu rekora ortak oldu

  Premier Lig'de Liverpool ve Arsenal ile şampiyonluk mücadelesi veren Manchester City, İngiltere FA Kupası'nda Luton Town'a konuk oldu. Mücadeleyi 6-2 kazanan Manchester City çeyrek finale yükselen taraf olurken geceye 5 golle, Norveçli yıldız Erling Haaland damgasını vurdu.

 • Dondurma yerken ateşkes açıklaması yapan Biden'a tepki yağıyor
  11:08 Dondurma yerken ateşkes açıklaması yapan Biden'a tepki yağıyor

  ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Ramazan ayı boyunca Gazze'deki askeri faaliyetlerini durduracağını ve haftaya bir ateşkes anlaşmasına varılabileceğini duyurdu. 30 bine takın insanın hayatını kaybettiği katliamla ilgili Biden'ın dondurmacıda elinde külahla bu açıklamayı yapması büyük tepki çekti.

 • CHP'nin seçim standını ziyaret eden Soylu: Oyunuzu bize verin dediler, boşa gitmesin 'Muradımıza gitsin' dedim
  11:00 CHP'nin seçim standını ziyaret eden Soylu: Oyunuzu bize verin dediler, boşa gitmesin 'Muradımıza gitsin' dedim

  İçişleri Bakanı olduğu dönemde muhalefet partileri için "terörist" benzetmeleri yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu'dan dikkat çeken bir hamle geldi. CHP'nin Eyüpsultan Belediye Başkan adayı Mithat Bülent Özmen'in seçim standına uğrayan Soylu, fotoğrafları da paylaştığı mesajına "Gülüştük, çünkü onlar oyumuza talip oldu. 'Oyunuzu bize verin' dediler. Ben de 'Oyumuz boşa gitmesin, Muradımıza gitsin' dedim. Siyasetin nazireleri vardır" notunu düştü.

 • Acun Ilıcalı, UEFA Başkanı Ceferin ile bir araya geldi
  10:58 Acun Ilıcalı, UEFA Başkanı Ceferin ile bir araya geldi

  Ünlü yapımcı Acun Ilıcalı, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ile Slovenya'da buluştu. Ilıcalı, Ceferin'e gösterdiği misafirperverlik için teşekkür etti. Bu buluşma hakkında Slovenya basınında Olimpija Ljubljana ile ilgilendiği iddiası yer aldı.

 • Kız arkadaşının telefonunda gördüğü müstehcen pozla, aldatıldığını öğrendi
  10:54 Kız arkadaşının telefonunda gördüğü müstehcen pozla, aldatıldığını öğrendi

  Sosyal medyada paylaşılan ihanet videolarına bir yenisi daha eklendi. Kız arkadaşı araba kullandığı sırada telefonunu kurcalayan genç, tesadüfen ihanete uğradığını öğrenip o anları da cep telefonu ile kaydetti. Video kısa sürede sosyal medyada viral oldu.

 • Seçimden sonra Kabine mi değişecek? Ticaret Bakanı Bolat'ın affını istediği iddiasına jet yalanlama
  10:29 Seçimden sonra Kabine mi değişecek? Ticaret Bakanı Bolat'ın affını istediği iddiasına jet yalanlama

  31 Mart yerel seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde değişiklik yapılacağına yönelik iddia Ankara kulislerini hareketlendirdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan ve iddiaları yalanlayan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, "Piyasalarda güvensizlik oluşturmaya yönelik kulis adı altında yapılan manipülatif haberlere itibar etmeyiniz" açıklamasında bulundu.

 • Ameliyat olan Kate Middleton dinlenmeye çekildi! Camilla tarihinde ilk kez davette ailesini temsil etti
  10:27 Ameliyat olan Kate Middleton dinlenmeye çekildi! Camilla tarihinde ilk kez davette ailesini temsil etti

  Ocak ayında mide bölgesinden bir ameliyat olan ve yaklaşık 2 hafta hastanede kalan Galler Prensesi Kate Middleton, nisan ayına kadar dinlenme kararı aldı. İnzivaya çekilen Middleton, dün Windsor kalesinde planlanan etkinliğe de katılmadı. Galler Prensi etkinliklere katılmayınca davetin ev sahipliğini de Camilla üstlendi.


Advertisement