Son Dakika Haberleri: Ayhan Orhuntaş

Ayhan Orhuntaş

12 ay önce

Özgün besteleri ile üretimini sürdüren Ayhan Orhuntaş, 7 Şubat'ta Mask Live Music Club sahnesinde.

Ayhan Orhuntaş, System.String[]
Özgün besteleri ile üretimini sürdüren Ayhan Orhuntaş, 7 Şubat'ta Mask Live Music Club sahnesinde...

Öğretmen okulunda aldığı müzik eğitimi ile gitar çalmaya başlamış,üniversite yıllarında profesyonel olarak orkestralarda çalışmaya başlamıştır.

Caz standartları ve popüler müzikler çalan gruplarda çalıştığı dönemlerde tanıştığı Rene Macaroğlu'ndan özel olarak armoni ve gitar dersleri almıştır.

Müzik hayatındaki en önemli etkilerin başında 80'li yıllarda Bursa'da gelişen rock müzik duayenleri 'Bandaj' grubu ile dostluğu sayılmalıdır. Bu grubun,  hala ülkemizdeki iyi müziğin temeltaşlarını oluşturduğuna inanan sanatçı,o dönemde  Bandaj etkisiyle kurulan onlarca rock grubundan biri olan  "Işığın Yansıması"grubunu okuldaki hocası Murat Özyüksel ile birlikte kurmuş,bir dönem Üniversite Orkestrası olarak çeşitli konserler vermişlerdir.

Ogünden bugüne  grup varlığını sürdürmüş, 4 albüm  ile ülkemizde belli bir dinleyici kitlesi edinmiştir.Klasik- Rock çizgisinden ayrılmadan,popüler kulvara kaymadan sürdürülen bu tutum grubu ayrıcalıklı kılmıştır. Bursa yıllarında, Müzik, Sahne ve Gösteri Sanatçıları Derneğinde  'Kurucu Genel Başkan' sıfatıyla 5 yıl görev yapan sanatçı,müzik ve sahne sanatçılarının toplumsal hayat içinde sivil-kültürel  oluşumları üzerinde çalışarak, bunu üniversitedeki yüksek lisans  süreciyle birleştirmeye çalışmış, ancak   12 Eylül döneminin kişiliksizleştirdiği bilimsel ortamı ve gereksiz kariyer savaşlarını reddederek müzik yaşamını birinci plana almıştır.

Bursa'da kurduğu küçük stüdyo sürecinden sonra İstanbul'a yerleşmiş, bu süre zarfında birçok sanatçıyla çalışmıştır.

2006 yılında kurduğu 'Ütopya Stüdyo' ile prodüksiyonlara başlamış,ilk olarak Barış Akarsu'nun 'Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek!' albümünü yapmıştır.

Müzik sektörünün çökmekte olduğu dönemlerde  'Bağımsız Müzik Yapımcılığı'na inanarak yapım şirketi kurarak, iyi müziğin kendine yol bulacağı inancıyla bütün olumsuzluklara rağmen bu çabasını sürdürmektedir. Yayınlanan prodüksiyonlarının yanında film,belgesel ve özgün besteleri ile üretimini sürdüren sanatçı, 'araf'ta kalmış eserleri başta olmak üzere, önümüzdeki dönemlerde birçok projesiyle devam etme niyetindedir.
Kaynak: Etkinlik.ioEbru Yaşar, Seda Sayan'ın Programında Giydiği Kıyafetle Alay Konusu Oldu Çankırı'da Korkunç Cinayet! Öldürüp, Çamaşır İpiyle Korkuluklara Astılar
'Dişi İbo' İbrahim Tatlıses'i Hüngür Hüngür Ağlattı