Turizm Bakanı Ersoy'dan koronavirüs açıklaması: Türkiye turizmini etkilemez - Son Dakika

Turizm Bakanı Ersoy'dan koronavirüs açıklaması: Türkiye turizmini etkilemez

23 gün önce

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronavirüs konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye turizminde Çinli turist sayının büyük bir orana sahip olmadığını söyleyen "koronavirüs salgını Türkiye'nin turizmini olumsuz etkilemez" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye turizminde Çinli turist sayının büyük bir orana sahip olmadığını söyledi. Ersoy, "Geçen sene 450 bine yakın Çinli turist vardı. Türkiye'nin genel turist profilinde bu çok etkili bir sayı değil. Çin'le sınırlı kalan koronavirüs salgını Türkiye'nin turizmini olumsuz etkilemez" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'nın (YTB) çalışmalarına ilişkin Ankara'daki medya temsilcileriyle bir araya geldi. YTB faaliyetlerine ilişkin sunum yapan Bakan Ersoy, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"KORONAVİRÜS GENEL TURİZMİ ETKİLEMEZ"

Bakan Ersoy, Çin'de yayılan koronavirüsün Türkiye'de Çinli turist sayısını etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ersoy, "Geçen sene 450 bine yakın Çinli turist vardı. Türkiye'nin genel turist profilinde bu çok etkili bir sayı değil. Türkiye 2019 yılında 52 milyondan fazla turist ağırlamış, 34 milyar dolar gelir. Bir hafta sonra kesin sonuçlar açıklanacak. Çin'le sınırlı kalan koronavirüs salgını Türkiye'nin turizmini olumsuz etkilemez. Genel turizm açısından etkilemez. Çin pazarı bizim için önemli ama bununla ilgili kesin sonuca varmak için erken. 14 günlük süreci var" diye konuştu.

"EYLEM PLANLARI HAZIRLIYORUZ"

Bakan Ersoy, global krizlerin tamamının stratejileri etkileyeceğini kaydederek, "Alternatif eylem planları hazırlıyoruz. Gerçekleşmeler oldukça buna göre planları devreye alacağız. Virüsün gidişatıyla ilgili 14 gün süresi var. Bunu doldurmadan Dünya Sağlık Örgütü'nün yapacağı açıklama netleşmeden eylem planına geçmek doğru olmaz" ifadelerini kullandı. Bakan Ersoy, turizmin bir algı yönetimi olduğunu söyleyerek, Çin'de yayılan koronavirüs ile ilgili basının daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.

Turizm Bakanı Ersoy'dan koronavirüs açıklaması: Türkiye turizmini etkilemez
Elazığ'da 11 kişinin öldüğü 2 binanın yıkılma anları kamerada

Yardım kampanyası için gönderilen ceketten bir deste para çıktı

Elazığ'da yıkılan 378 binayla ilgili soruşturma başlatıldı

Prof. Dr. Naci Görür'den Marmaris depremi ile ilgili açıklama: Sarı faya dikkat!

AFAD Elazığ depremi sonrası yapılan toplam bağışı açıkladı

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2020 01:05 Kaynak: DHASon Dakika

Yaşlı çift, tavuk yumurtasından günlük 800 lira kazanıyor
Atakan Kayalar'dan "Uzaylılara inanıyor musun?" sorusuna bir garip cevap Eski kulüp başkanı, aracının içerisinde başına ateş ederek intihar etti