Bangladeş'ten Arakanlı Müslümanlar İçin Çağrı - Son Dakika

Bangladeş'ten Arakanlı Müslümanlar İçin Çağrı

03.04.2019 10:46
Bangladeş'ten Arakanlı Müslümanlar İçin Çağrı

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina, Cox's Bazar bölgesindeki kamplarda kalan Arakanlı Müslümanların ülkelerine güvenli ve hızlı şekilde dönmeleri gerektiğini kaydetti.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina, Cox's Bazar bölgesindeki kamplarda kalan Arakanlı Müslümanların ülkelerine güvenli ve hızlı şekilde dönmeleri gerektiğini kaydetti.

Hasina, başkent Dakka'da bir kabul sırasında yaptığı konuşmada, Arakanlı Müslümanların ülkelerine güvenli ve hızlı şekilde dönmelerinin onlar için iyi olacağını söyledi.

Kamplarda yaklaşık 40 bin bebeğin dünyaya geldiğini belirten Hasina, Myanmar yönetimine Arakan eyaletinde barış ve istikrarın sağlanabilmesi için Birleşmiş Milletlerin (BM) eski Genel Sekreteri Kofi Annan başkanlığındaki Arakan Komisyonu'nun önerilerinin uygulanması çağrısı yaptı.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Arakan'da 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemlerini başlatmıştı.

BM'ye göre, 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 745 bine ulaştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Bangladeş, ülkedeki Arakanlı mültecilerin yurtlarına dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçerken, uluslararası medya ve yardım kuruluşlarının Arakan bölgesine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar hükümeti ise Arakanlı Müslümanların dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri yerine getirmedi.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

İnsan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanların güvenli ortam sağlanmadan Myanmar'a dönmelerinin yeni bir etnik temizlik kampanyasına yol açacağı endişesini taşıyor.

YORUMLAR
500
Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi Mannan, Mardin Valiliği'ni ziyaret etti Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi Mannan, Mardin Valiliği'ni ziyaret etti Bangladeş'te 5-12 yaş arası çocuklara kovid-19 aşısı Bangladeş'te 5-12 yaş arası çocuklara kovid-19 aşısı Bangladeş'te mülteci kampında 2 Arakanlı Müslüman lider öldürüldü Bangladeş'te mülteci kampında 2 Arakanlı Müslüman lider öldürüldü
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bangladeş'ten Arakanlı Müslümanlar İçin Çağrı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement