Başkentte "12 Eylül Utanç Müzesi" Sergisi - Son Dakika

Başkentte "12 Eylül Utanç Müzesi" Sergisi

07.09.2011 11:56
Başkentte

Ankara'da, Devrimci 78'liler Federasyonu tarafından hazırlanan "12 Eylül Utanç Müzesi" sergisi açıldı.

Ankara'da, Devrimci 78'liler Federasyonu tarafından hazırlanan "12 Eylül Utanç Müzesi" sergisi açıldı.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki serginin açılışı için tören düzenlendi.

Törende konuşan Devrimci 78'liler Federasyonu sözcüsü Hüseyin Esentürk, serginin barış ve halkların kardeşliğine adandığını söyledi.

Barış ve kardeşlik uğruna acılar yaşadıklarını ifade eden Esentürk,

"Yapılması gereken başta Diyarbakır'da, Metris'te, bütün zulüm gördüğümüz cezaevlerinin müzeye dönüştürülmesidir. Ulucanlar'daki darağacı kalıcı müzeyi oluşturduğumuzda emanet olarak durduğu yerden alınıp müzemize konulacaktır. Bunun sözünü şimdiden veriyoruz" dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da acı dolu bir dönemin müzeleştirilmesi çabalarını çok değerli bulduğunu ifade ederek, "Bu etkinliklerin, bu hatırlatma gayretlerini çok önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Bu müzeye, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nin ikinci kez ev sahipliği yapması bizim için bir gurur vesilesi ama böylesine müzeye malzeme veren ülkede başkentin merkez ilçesi olmak utanç vericidir" dedi.

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal da Devrimci 78'liler Federasyonu'nun 12 Eylül dönemine ait acıları unutturmayarak çok önemli bir iş yaptığını belirterek, "Bugün 31. yıl dönümü. Türkiye'nin, geçmişiyle yüzleşmesi gerekiyor. 1960 darbesiyle yüzleşilseydi, 1971 darbesi olmayacaktı. Eğer 1971 darbesiyle yüzleşilmiş olsaydı, 12 Eylül darbesi olmayacaktı. 12 Eylül darbesiyle yüzleşilmiş olsaydı 28 Şubat olmayacaktı, 27 Nisan muhtırası olmayacaktı. Ümit ediyoruz ki, Türkiye darbelerle yüzleşeceği ortama kavuşur" diye konuştu.

Daha sonra açılışı yapılan sergide, avukat Halit Çelenk'in yıllardır sakladığı belirtilen Deniz Gezmiş'e ait parka ile Mahir Çayan'ın hırkası ve İbrahim Kapakkaya'nın kullandığı teksir makinesinin yanı sıra işkence sonucu yaşamını yitirdiği iddia edilen İlhan Erdost'un kırık gözlüğü ve özel eşyaları ile çok sayıda fotoğraf ve belge yer alıyor.

Serginin açılışının ardından İlhan Erdost'un ağabeyi Muzaffer Erdost, kardeşi Erdost'un ölümünden sorumlu olduğu iddia edilen askerlere ait zarf içerisindeki fotoğrafları gazetecilere gösterdi.

Bu arada, serginin açılışında, 12 Eylül dönemiyle ilgili yapılan sinevizyon gösterimi sırasında baygınlık geçiren bir kadına sağlık ekipleri müdahale etti.

Sergi, 27 Eylül tarihine kadar açık kalacak.

- ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Başkentte '12 Eylül Utanç Müzesi' Sergisi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir