Batı Karadeniz Bölgesine 69 sel ve taşkın uyarı sistemi kuruluyor - Son Dakika

Batı Karadeniz Bölgesine 69 sel ve taşkın uyarı sistemi kuruluyor

01.12.2022 12:48

Batı Karadeniz Bölgesine 69 sel ve taşkın uyarı sistemi kuruluyor Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerini kapsayan Batı Karadeniz bölgesine DSİ tarafından 69 Taşkın Erken Uyarı Sistemi kuruldu.

Batı Karadeniz Bölgesine 69 sel ve taşkın uyarı sistemi kuruluyor

BARTIN - Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerini kapsayan Batı Karadeniz bölgesine DSİ tarafından 69 Taşkın Erken Uyarı Sistemi kuruldu.

Son 2 yıldır Batı Karadeniz Bölgesinde yaşanan sel ve taşkınlar sonucu DSİ tarafından Bartın'ın ırmak ve akarsuların yükseltici ve debi değerlerini merkezden takip amaçlı erken uyarı sistemleri kuruldu.

DSİ 23.Bölge Müdürlüğü yetkileri, kendi sorumluluk sınırları içerisinde yer alan havzalarda yerleşim yerleri içerisinden geçen ve taşkın riski arz eden akarsuların etüt edilerek, taşkın erken uyarısına yönelik seviye gözlem istasyonlarının kurulmasına uygun olan 69 adet nokta belirlendiğini açıkladı.

Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerinde belirlenen 69 noktaya tüm erken uyarı sistemlerin 2022 yılı sonuna kadar tamamlanacağı belirtildiği açıklamada; " Son yıllarda küresel iklim değişkenliğinin etkileri ülkemizde de hissedilmeye başladı. Bu iklim değişkenliği sonucunda noktasal yağış miktarları oldukça artmakta ve taşkınlara sebep olmaktadır. Bölge Müdürlüğümüz sınırları içerisinde son iki yılda yaşanan sel felaketleri bu durumu ispatlar niteliktedir. Yaşanan doğal afetler sonucunda çok sayıda can ve mal kaybı meydana gelmiştir. Bu nedenle Bölge Müdürlüğümüz sınırları içerisinde bulunan Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerinde taşın erken uyarı sistemi kurulması için 69 adet nokta yapılan etüt ver değerlendirmeler sonucunda tespit edilmiştir. 69 adet istasyondan 15'i Zonguldak'a 13'ü Bartın'a, 12'si Karabük ve 29'u da Kastamonu'ya kurulması planlanmaktadır. Bugün itibari ile 42 istasyonun kurulumu tamamlanmış olup çalışmalar devam etmektedir. Taşkın Erken Uyarı Sistemi, tespit edilen dere veya çayda su seviyesinin anlık olarak izlenmesi ve kritik seviyelerde operatörlerimize uyarı vererek yerleşim yerlerindeki vatandaşların dere yataklarında uzaklaşmasını sağlayarak can ve mal kaybının önlenmesidir" ifadelerine yer verildi.

Köylü sakinlerinden Niyazi Yalçın, "Burası Bartın Ulus İlçesi Ağaköyü inciler mahallesinde köprünün üstünde bulunmaktayız. Geçen 15 Eylül de sel afeti oldu ve aşağı yukarı 40 evin, araziler su altında kalıp doğal afet yaşandı. 2021 yılı 14 Ağustos'ta da doğal afet yaşandı. Bu afette Bartın'da bir teyzemiz vefat etmiştir. Batı Karadeniz bölgesinde tane vefat oldu. Şu gördüğünüz cihazı yapmışlar. Yani halkımızı korumak için doğal afetlerden korumak için yapmışlar. Onlardan Allah razı olsun diyoruz" dedi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
İmamoğlu'ndan evinde ölü bulunan eski MHP'li başkanın ailesine taziye ziyareti İmamoğlu'ndan evinde ölü bulunan eski MHP'li başkanın ailesine taziye ziyareti İş yerlerine dadanan azılı hırsıza 39 yıl hapis cezası İş yerlerine dadanan azılı hırsıza 39 yıl hapis cezası Kastamonu'da kar yağışı etkili oluyor Kastamonu'da kar yağışı etkili oluyor

Son Dakika Güncel Batı Karadeniz Bölgesine 69 sel ve taşkın uyarı sistemi kuruluyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement