Son Dakika Haberleri: Biçerdöver Fiyatları Belirlendi

Biçerdöver Fiyatları Belirlendi

6 yıl önce

Elbistan Ovasında 2014 dönemi biçerdöver ücretleri, kıraç araziler için dönüm başı 9, sulu araziler içinse 13 lira olarak belirlendi.

Biçerdöver Fiyatları Belirlendi, System.String[]

Hububat sezonunun başladığı Elbistan Ovası'nda 2014 dönemi biçerdöver ücretleri, kıraç araziler için dönüm başı 9, sulu araziler içinse 13 lira olarak belirlendi. Düz biçerdöverlerde fiyat değişmezken saman yapan biçerdöverlerin ücretleri ise arttı.


Elbistan'daki biçerdöver ücretleri Elbistan Ziraat Odası'nda Başkan Memet Ali Bulut, Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, Ekinözü Ziraat Odası Başkanı Ali Kahraman, çiftçiler ve biçerdöver sahiplerinin katıldığı toplantıyla belirlendi. 3 ilçede de geçerli olacak fiyatlar, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Memet Ali Bulut tarafından görüşmeler sonrasında açıklandı. Başkan Bulut, bu yılki hasat için biçerdöver ücretlerinin sulu araziler için 13, kıraç araziler içinse 9 lira olarak belirlendiğini söyledi.


Her iki tarafı da memnun edecek bir rakamda anlaşmaya çalıştıklarını belirten Başkan Bulut, bu yıl yaşanan kuraklığa dikkat çekti. Bölgede ekilen 600 bin dönüm hububatın 100 bin dönümünün biçilemeyecek durumda olduğunu kaydeden Başkan Bulut, biçerdövercilerin biçecek ekin arayacağını belirtti.


Bol ve bereketli bir hasat dileyerek sözlerine başlayan Başkan Bulut, "İlçemizde 2014 yılı hasat mevsimi başladığından, Oda Yönetim Kurulunun 23.06.2014 tarih ve 12 nolu kararı gereğince toplanarak, normal hububat biçim fiyatları sulu arazide 1 dönüm biçerdöver biçim fiyatı 13 TL ve kıraç arazide ise 9 TL olarak belirledik. Saman yapan biçerdöverlerde çift römorklu iki tonluklar için fiyatı 200 TL'dir. Yine saman yapan biçerdöverlerde tek römorklu bir buçuk tonluklar için fiyatı 150 TL ve yine aynı şekilde saman yapan biçerdöverlerde bir tonluk olan için fiyatı 120 TL olarak belirlenmiştir" diye konuştu.


Kendilerinin açıkladığı fiyatların Elbistan, Afşin ve Ekinözü ilçelerinde geçerli olacağını hatırlatan Bulut, özel fiyat belirlenmesinin çiftçi ile biçerdöver sahibi arasında yapılabileceğini bu fiyatların geneli bağlamayacağını dile getirdi. Ayrıca uzak tarlalar için de farklı fiyat istenilebileceğini hatırlatan Başkan Bulut, çiftçilerin hasat sırasında dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.


Başkan Bulut, bütün çiftçilere ve biçerdöver sahiplerine kazasız, bol ve kazançlı bir hasat dönemi geçirmeleri temennisinde bulunarak açıklamasını tamamladı. - KAHRAMANMARAŞ

Haber Yayın Tarihi: 24.06.2014 09:49 Kaynak: İHASon Dakika

Soru önergesini yanıtlayan Enerji Bakanı: Doğal gaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz
Tosuncuk'un el konulan lüks yatı açık arttırmayla 234 bin dolara satıldı AK Partili vekiller, Davutoğlu'nun partisinin ismine tepki gösterdi: Bizim partinin çakması olmuş