Bilim İnsanları Yapay Zekanın Çözemediği Bir Matematik Problemi Üretti - Son Dakika

Bilim İnsanları Yapay Zekanın Çözemediği Bir Matematik Problemi Üretti

14.01.2019 23:14
Bilim İnsanları Yapay Zekanın Çözemediği Bir Matematik Problemi Üretti, System.String[]

Araştırmacılar, makine öğreniminin algoritmalarla çözemediği bir matematik problemi üretti.

Son yıllarda gündemden çıkmayan yapay zekalar, günlük hayatımızın birer parçası haline geldiler. Birçok kişi yapay zekaların gelişip insanlığı dünya üzerinden sileceği yönünde düşüncelere sahip. Bu doğrultuda yapay zekalar üzerinde çalışan matematikçilerden ve yapay zeka uzmanlarından oluşan araştırma ekibi, yapay zekaların çözemediği bir soru ürettiler.

Çalışmalarını Avusturyalı matematikçi Kurt Gödel'in 1930'lu yıllarda ortaya koyduğu ve aslında bazı matematiksel soruların bir çözümü olmadığını kanıtlayan "Eksiklik Teoremleri"ne dayandıran araştırmacılar, yapay zekaların öğreniminin de (makine öğrenimi) aynı çözülmezlikle sınırlandırabileceğini, ürettikleri ve yapay zekaların çözemediği bir matematik problemi ile ortaya koydular.

Yapay zekaya verilen problemin "doğru" veya "yanlış" şeklinde bir cevabının bulunmaması, yapay zekaların bu problemi herhangi bir algoritma aracılığıyla çözememesine yol açıyor. Bilgisayar bilimci Shai Ben-David önderliğinde yönetilen araştırma sayesinde ulaşılan sonucun ileriki dönemlerde insanlar ile yapay zekaları ayırmada kullanılabileceği öngörülüyor.

Bilim İnsanları Yapay Zekanın Çözemediği Bir Matematik Problemi Üretti

Kaynak: WebTekno

Son Dakika Teknoloji Bilim İnsanları Yapay Zekanın Çözemediği Bir Matematik Problemi Üretti - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisi'ni geri çağırdı Milli Savunma Bakanlığı, ABD'nin S-400'lerle ilgili sığındığı tek bahaneyi çürüttü: NATO sistemine entegre edilmeyecek Oyunu kullanan ABD Başkanı'ndan ilginç sözler: Trump adında bir adama oy verdim Uçuruma yuvarlanan otomobil hurdaya döndü! Feci kazada anne ve kızı yaşamını yitirdi Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek Sağlık Bakanlığı'nın korona raporunda İstanbul ile birlikte alarm veren 3 şehir dikkat çekti Şafak Sezer, lüks villasını 9 milyon 700 bin TL'ye satışa çıkardı