Bir çok ünlü isim yetişmişti... Konservatuvar öğrencilerinden tarihi binadan taşınma kararına tepki - Son Dakika
Güncel

Bir çok ünlü isim yetişmişti... Konservatuvar öğrencilerinden tarihi binadan taşınma kararına tepki

Bir çok ünlü isim yetişmişti... Konservatuvar öğrencilerinden tarihi binadan taşınma kararına tepki

İSTANBUL Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (İÜDK) öğrencileri, Kadıköy Rıhtımı'ndaki tarihi binadan, Göztepe'deki yerleşkeye taşınması kararını protesto etti.

10.04.2021 11:43  Güncelleme: 13:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş
- İSTANBUL Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (İÜDK) öğrencileri, Kadıköy Rıhtımı'ndaki tarihi binadan, Göztepe'deki yerleşkeye taşınması kararını protesto etti. Bina önünde toplanan öğrenciler, "Konservatuvar yerinde güzel" diyerek basın açıklaması yaptı.

İÜDK Kadıköy Rıhtımı'ndaki tarihi binadan, Göztepe'deki yerleşkeye taşınma kararının alınmasına öğrenciler tepki gösterdi. İtalyan mimar Umberto Ferrari'nin 1927'de hal binası olarak inşa ettiği ve Haldun Taner Sahnesi'ne de ev sahipliği yapan bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'ne ait. İBB tarafından restore edilecek 286 koltuklu tiyatro, çalışmalardan sonra 543 koltuk kapasitesine sahip olacak. Ancak 1986'dan bu yana sayısız öğrencinin yetiştiği İÜDK, artık bu binada yer almayacak. İÜDK öğrencileri ise eğitimlerine Göztepe'de değil, İBB tarafından restore edilecek hal binasında devam etmek istiyor. Okullarının taşınacağını yayın kuruluşlarından öğrendiklerini ifade eden öğrenciler, taleplerini dile getirmek için ise İBB ile iletişime geçmeye çalıştıkları ancak bir cevap alamadıkları için tepkili. Seslerini duyurmak adına okul binası önünde toplanan bir grup öğrenci, basın açıklaması yaptı. Durumu sanatları ile protesto etmek isteyen öğrenciler, açıklamadan önce keman çalarak, şarkı söyledi.

"ALINAN KARAR ÜZERİNE BİR BİLGİ VE YAPILAN İTİRAZLARA BİR CEVAP ALAMADIK"

"Öncelikle size sanatımızla, amiyane tabir olacak ama bir şov yapmak istiyoruz. Seslerimizle, söylediğimiz şarkılarla ve danslarımızla... Akabinde de basın açıklamamızı yapacağız" diyen öğrenciler, bir süre keman çalarak şarkı söyledikten sonra basın açıklaması yaptı. Öğrenciler İnsiyatifi temsilcisi ve Bale Anasanat Dalı son sınıf öğrencisi Ekin Deniz Akarslan, grup adına basın açıklamasını okudu. Açıklamada, "Okulumuzun taşınma haberini internet üzerinden öğrenmenin üzüntüsü ve kızgınlığı içerisinde belediyeye ulaşabileceğimize inandığımız her türlü kanaldan iletişime geçmeye ve kararın netliği ve durumu hakkında bilgi almaya çalıştık. Bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesine onlarca mail, beyaz masaya şikayet formları ve belediye binasına gidip görüşme gerçekleştirmeye çalıştık. Ne Büyükşehir Belediyesi'nden ne de Büyükşehir Belediyesi'nin iletişim kanallarından, alınan karar üzerine bir bilgi ve yapılan itirazlara bir cevap alamadık. Restorasyon sonrasında gideceğimiz söylenen Göztepe'deki yerleşkenin kesinlikle bir sanat eğitiminin fiziksel ihtiyaçlarını karşılamayacak halde olduğu inisiyatifteki arkadaşlarımız tarafından, bizzat Göztepe'ye gidilerek görülmüştür. Alınamayan cevaplara karşılık olarak başlattığımız kamuoyu çalışmalarında bizimle olduğunu gördüğümüz sanatçılara ve öğrenci dayanışmalarına teşekkür ederken, kamuoyuna henüz bir açıklamada bulunmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ve başkanına şu soruyu soruyoruz: Neden düzenlenen yarışmada seçildiği gibi  hal binasının restorasyonunda korunacak olan konservatuvarımızı, 2016 yılında onaylanmış başka bir projeye dönerek kapsam dışına alıyor ve bizi okulumuzdan  ediyorsunuz? ve bu süreci şeffaflıkla neden okulun tüm bileşenleri ile paylaşmıyorsunuz?" ifadelerine yer verildi.

"BİZ İSTİYORUZ Kİ; İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI YERİNDE KALSIN"Akarslan, şöyle devam etti:  "Sanata ve sanatçıya bilhassa gençliğe değer verdiğini her fırsatta dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşme talebimizin olumlu sonuç alacağından ve karşılıklı görüştüğümüzde bu konu hakkında anlaşabileceğimize olan inancımızdan dolayı, sürecin başından sonuna tavrımızı her zaman anlaşmaya ve anlamaya açık tuttuk. Ama ne yazık ki, bu süreç boyunca hiçbir görüşme talebimize olumlu bir dönüş alamadık, muhataplarımıza ulaşamadık. ve okulumuzun hakkında alınan kararların hiçbirinde okulun öznesi olan öğrencilere fikrini belirtme imkanı sunulmamış, görüşlerimiz alınmamıştır. O yüzden başta belirttiğimiz gibi bugün burada haklı taleplerimizi ve isteklerimizi seslenmek için toplandık. Biz istiyoruz ki, Kadıköy Rıhtımın simgesi haline gelmiş binamızda, eksiklerimiz giderilerek ve ihtiyaçlarımız gözetilerek yapılacak restorasyon sonrasında burada, olması gereken yerde olalım. Biz istiyoruz ki, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yerinde kalsın."  "SADECE BİR EĞİTİM YERLEŞKESİ DEĞİL, BURASI BİR TARİH"İÜ Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü'nde son sınıfta olduğunu ifade eden bir öğrenci ise, "İBB İletişim platformlarına ulaşmaya çalıştığımızda, aldığımız cevaplar neticesinde, bu yerleşkenin halk oylaması ile seçilen bir projede burada kalacağını biliyorduk. Lakin, sonrasında bir haber ajansından aldığımız bilgi ile, bizim Göztepe Yerleşkesi'ne taşınacağımızı öğrendik. Bir proje söz konusu ama bu projede biz okul öznesi öğrenciler ve öğretim elemanları kale alınmamış. Burası sadece bir eğitim yerleşkesi değil, burası bir tarih. Biz 100 yılı aşkın süredir buradayız. Hali hazırda istenen hal binası projesinde neden bizim olmadığımızı İBB kanallarından değil, ulusal bir yayın kanalından öğreniyoruz" ifadelerini kullandı.

"PİYANOLARI DEPOYA KOYARSINIZ CEVABI ALDIK"İÜ Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde Yüksek Lisans Öğrencisi olan Yılmaz Karaman, "Ben çok üzgünüm. Biz bir şeylerin daha güzel olacağına çok inandık ancak şu an olan şey sadece bir hayal kırıklığı. Bize gösterilen yer Göztepe'de iki katlı küçük iki bina. Bizim piyanolarımız bile oraya sığmaz. Okula sığmayacağımızı belediyeye söylediğimiz zaman da, bize gelen cevap 'O zaman piyanoları depoya koyarsınız?' okulun yönetici hocalarına gelen cevabı söylüyorum. Bu bina çok daha iyi bir hale getirilip kullanılabilir. Biz sanatçılar, sanat öğrencileri olarak çok umutluyduk. 'Her şey çok güzel olacak' dendi ama hiçbir şey güzel olmadı" diye konuştu.


- İstanbul
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bir çok ünlü isim yetişmişti... Konservatuvar öğrencilerinden tarihi binadan taşınma kararına tepki - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tokat'ın Erbaa ilçesinde Karayaka koyunu tescillendi
  13:43 Tokat'ın Erbaa ilçesinde Karayaka koyunu tescillendi

  Tokat'ın Erbaa ilçesine kendine özgü bir koyun ırkını temsil eden Karayaka'da, tescil heyecanı yaşanıyor. Belde ismini alan koyun ırkı yapılan girişimler neticesinde tescillendi.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi İşçileri Oturma Eylemi Yaptı
  13:43 İzmir Büyükşehir Belediyesi İşçileri Oturma Eylemi Yaptı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan Belediye İş Sendikası üyesi bir grup işçi, Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinden sonuç alınamadığı gerekçesiyle oturma eylemi gerçekleştirdi. İşçiler, Büyükşehir Belediye Başkanlığı önünde basın açıklaması yaparak maaşlara yeterli zam yapılmadığını ve geçinebilecek bir ücret talep ettiklerini belirttiler. Türk-İş İzmir 3. Bölge Başkanı da seçim öncesi görüşmelerin tamamlanmasını arzuladıklarını ifade etti.

 • Trabzon'da Ramazan Pidesi Fiyatları Yükseldi
  13:42 Trabzon'da Ramazan Pidesi Fiyatları Yükseldi

  Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, 500 gram yumurtalı ve susamlı Ramazan Pidesi'nin fiyatının 30 TL, yumurtasız ve susamsız pidenin fiyatını ise 28 TL olarak açıkladı. Geçtiğimiz yıl yumurtalı ve susamlı 500 gram pidenin fiyatı Trabzon'da 15 TL'den satılıyordu. Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, un fiyatlarındaki artış ve işçi ücretlerindeki yükseliş nedeniyle pide fiyatlarında artış yapıldığını belirtti.

 • Batman İl Jandarma Komutanlığından Geçen Ay 361 Olaya Müdahale Edildi
  13:41 Batman İl Jandarma Komutanlığından Geçen Ay 361 Olaya Müdahale Edildi

  Batman İl Jandarma Komutanlığı, suçla mücadele kapsamında şubat ayında 361 olaya müdahale etti ve yakalanan 192 şüpheli hakkında adli ve idari işlem yapıldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ise çeşitli uyuşturucu ve silahlar ele geçirildi. Ayrıca trafik güvenliği çalışmalarında 62 bin 708 araç kontrol edildi ve 856 sürücüye idari para cezası uygulandı.

 • Tokat'ın Niksar ilçesinde bir köyde garaj yangını çıktı
  13:40 Tokat'ın Niksar ilçesinde bir köyde garaj yangını çıktı

  Tokat'ın Niksar ilçesine bağlı Yarbaşı Köyü'nde bir köyde bulunan garajda çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Yangının çıkış sebebi henüz bilinmezken, garajda maddi hasar meydana geldi.

 • Kocaeli'de Sanat İhtisas Merkezi Hizmete Giriyor
  13:40 Kocaeli'de Sanat İhtisas Merkezi Hizmete Giriyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından SEKA Kağıt Fabrikası içinde yer alan tarihi Taşlı Değirmen yapısı Sanat İhtisas Merkezi'ne dönüştürüldü. Merkezde geleneksel eğitim metotlarının ötesinde dinamik, gelişen, çok boyutlu ileri seviye eğitimler verilecek. Merkezde güzel sanatlar bölümü ve moda akademisiyle alanında uzman kursiyerler yetiştirilecek.


Advertisement