Son Dakika Haberleri: Amasya'da Çeyrek Altın Olarak Adlandırılan Çiçek Bamyasının Kilosu 120 TL'den Satılıyor

Amasya'da Çeyrek Altın Olarak Adlandırılan Çiçek Bamyasının Kilosu 120 TL'den Satılıyor

6 ay önce

Amasya'da yöre halkı tarafından 'çeyrek altın' olarak adlandırılan çiçek bamyası bu yıl 2 bin 258 ton üretildi. Bamyanın kilosu 120 TL'ye varan fiyatlarla satılıyor.

Amasya'da hasadından sonra uzun süre muhafaza edilirken parasal değerini hiç kaybetmemesi ve çiçeğinin sarı renginden dolayı yöre halkı tarafından 'çeyrek altın' olarak adlandırılan çiçek bamyasından bu yıl 2 bin tondan fazla üretim gerçekleşti. Amasya Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Şeker, 5 bin 760 dekar alanda ekimi yapılan bamyadan 2 bin 258 ton üretim sağlandığını açıkladı.

ALTIN GİBİ DEĞER KAZANMAKTA

Taşova ve Göynücek ilçelerinin üretimde başı çektiği ilde yaz boyunca sabah erken saatlerde çiçeğiyle birlikte toplanmaya başlanan minik bamyaların iğne yardımıyla tek tek ipe dizilerek kurumaya bırakılması sonrası iç piyasanın yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanına 120 TL'ye kadar varan fiyatlarla satışının yapıldığını anlatan Zekeriya Şeker, "Kurusu kış boyunca hatta bir sonraki yıla kadar saklanabiliyor. Hiçbir suretle değer kaybetmemekle birlikte altın gibi değer kazanmaktadır" dedi.

Şeker, bu yıl da coğrafi işaret tescili yapılan Amasya çiçek bamyasının böylelikle kalite, üretim ve pazarlama nitelikleri arttırılmış olacağını dile getirdi.

Haber Yayın Tarihi : 15.11.2018 08:44 Kaynak: İHA



Erkan Tan'dan Çok Konuşulacak Ekrem İmamoğlu Yorumu: Çalınmış Oylarla Başkan Oldu İBB'de Dikkat Çeken Detay! Ekrem İmamoğlu Mazbatayı Alır Almaz Kapatıldı Erdoğan, İstanbul Seçimlerine Yapılan İtiraza Değindi: Sonuna Kadar Mücadele Edeceğiz