CHP 20 ilde 1000 esnaf ile anket yaptı: Yüzde 38'i korona döneminde 250 bin lira gelir kaybına uğramış - Son Dakika

CHP 20 ilde 1000 esnaf ile anket yaptı: Yüzde 38'i korona döneminde 250 bin lira gelir kaybına uğramış

01.03.2021 11:59
CHP 20 ilde 1000 esnaf ile anket yaptı: Yüzde 38'i korona döneminde 250 bin lira gelir kaybına uğramış, System.String[]

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada, partisinin 20 ilde 1000 esnaf ile yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı. Ankete göre, küçük ve orta ölçekli esnafın yüzde 38'i koronavirüs salgını döneminde 250 bin lira ve üzerinde gelir kaybına uğradı.

Ankete katılan esnafın yüzde 78'inin açıklanan destek paketini yetersiz, yüzde 14'ünün kısmen yeterli, yüzde 8'inin ise yeterli gördüğünü belirten Ağbaba, yüzde 86'sının ise bu süreçte kira ve fatura ile vergi borçlarını ödeyemediğini kaydetti. Ağbaba, esnafın hükümetin açıklamış olduğu 3 aylık 1000 liralık gelir desteğini, 500-750 liralık kira desteğini ve son olarak yeme içme sektörü için açıklanan 2 bin-40 bin lira destek paketini yeterli bulmadığını savundu.

HER 10 ESNAFTAN SADECE 3'Ü KREDİ DESTEĞİNDEN YARARLANDI

Ankete katılan her 100 esnaftan sadece 34'ünün düşük faizli kredilerden yararlanabildiğini, bu duruma göre her 10 esnaftan sadece 3'ünün kredi desteklerinden faydalanmış olduğunu aktaran Ağbaba, esnafın yüzde 81'inin kredi taksitlerini ödeyemediğini, faizle ertelenen bu kredileri daha sonra ödemekte zorluk çekeceklerini belirtti.

"ESNAFIN GELİR VE CİRO KAYBI YÜZDE 70'LERİ AŞMIŞ DURUMDA"

Her 100 esnaftan 14'ünün bu süreçte zorunlu ödemelerini, geçmiş birikimlerini kullanarak veya sahip olduğu diğer mal varlıklarını satarak karşıladığını öne süren Ağbaba, "Hem gelir kaybı yaşayan hem de borçlanan esnaf tüm bunlara ek olarak ayrıca elindeki birikimlerini de kaybetmiş oldu. Kovid-19 nedeniyle yaşanan kısıtlamalar veya halihazırda yaşanan ekonomik kriz neticesinde esnafın salgın döneminde gelir ve ciro kaybı yüzde 70'leri aşmış durumda. Ankette, küçük ve orta ölçekli esnafın yüzde 28'si bu dönemde 50 ila 100 bin lira arası gelir kaybına uğradı, yüzde 34'ü gelir kayıplarının 100 ile 150 bin lira arasında olduğunu ifade etti." değerlendirmesinde bulundu.

"ESNAFIN YÜZDE 81'İ CHP'NİN DESTEK PAKETİNİ OLUMLU KARŞILAMAKTA"

Ankete katılan esnafın yüzde 38'sinin toplam gelir kaybının 250 bin lira ve üzeri olduğunu ileri süren Ağbaba, şunları kaydetti:

"Ankete katılan esnafın yüzde 65'i Cumhuriyet Halk Partisi'nin açıklamış olduğu '17 Maddelik Esnaf Destek Paketi' ve 'Esnaf Maaş Koruma Paketi'ni yakından takip ediyor. Cumhuriyet Halk Partisinin esnaf destek paketini takip eden esnafın yüzde 81'i Cumhuriyet Halk Partisi'nin destek paketlerini iktidarın açıklamış olduğu destek paketinden daha olumlu karşılamaktadır."

CHP 20 ilde 1000 esnaf ile anket yaptı: Yüzde 38'i korona döneminde 250 bin lira gelir kaybına uğramış

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi CHP 20 ilde 1000 esnaf ile anket yaptı: Yüzde 38'i korona döneminde 250 bin lira gelir kaybına uğramış - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Mide bulandıran olay! Parktaki kadın ve çocuklara cinsel tacizde bulundu Mide bulandıran olay! Parktaki kadın ve çocuklara cinsel tacizde bulundu Komşularını tehdit eden Sevda Noyan mahkemede çark etti: Nüktedan sözler olarak söyledim Komşularını tehdit eden Sevda Noyan mahkemede çark etti: Nüktedan sözler olarak söyledim Yaşlı kadın çatıya çıkınca herkes intihara kalkıştı sandı ama gerçek bambaşka çıktı Yaşlı kadın çatıya çıkınca herkes intihara kalkıştı sandı ama gerçek bambaşka çıktı Kerem Bürsin'den ayrı kalamayan Hande Erçel'in daveti hayranlarını heyecanlandırdı Kerem Bürsin'den ayrı kalamayan Hande Erçel'in daveti hayranlarını heyecanlandırdı Ramazan ayı tedbirlerinin görüşüleceği kritik Kabine toplantısı başladı Ramazan ayı tedbirlerinin görüşüleceği kritik Kabine toplantısı başladı Milli Savunma Bakanlığı duyurdu: Üsse yaklaşmakta olan balon vurularak imha edildi Milli Savunma Bakanlığı duyurdu: Üsse yaklaşmakta olan balon vurularak imha edildi Aliyev'in ölen Ermeni askerlerin miğferleri ile verdiği poz sosyal medyada tartışma yarattı Aliyev'in ölen Ermeni askerlerin miğferleri ile verdiği poz sosyal medyada tartışma yarattı İşte Benim Stilim yarışmacısı Zeynep Öztürk'e, sıpa saldırdı İşte Benim Stilim yarışmacısı Zeynep Öztürk'e, sıpa saldırdı