Bakan Koca, Çin'de ortaya çıkan yeni virüsle ilgili ilk kez konuştu - Son Dakika

Bakan Koca, Çin'de ortaya çıkan yeni virüsle ilgili ilk kez konuştu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'de ortaya çıkan ve yeni pandemi riski barındıran domuz gribi virüsü ile ilgili ilk kez konuştu. Çin ile Bilim Kurulu'nun bilgi alışverişinde bulunduğunu belirten Bakan Koca, "İnsandan insana bulaştığı daha bilinmeyen bir virüsten bahsediyoruz ve yakından takip ediyoruz" dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınının (Kovid-19) ortaya çıktığı Çin'de yeni bir domuz gribi türü tespit edildi. G4 EA H1N1 adı verilen gribin domuzdan insanlara geçtiği ve dünya geneline yayılabilecek olan olası bir pandemi riski taşıdığı öne sürülmüştü.

"İNSANDAN İNSANA GEÇME POTANSİYELİ VAR"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından Çin'de ortaya çıkan yeni virüsle ilgili konuştu. "Çin'de domuz gribi soyundan olduğu bilinen, insana bulaşma potansiyeli olduğu söylenen bir virüsten bahsediliyor" diyen Bakan Koca, virüsün mutasyonla insandan insana geçebileceğini belirtti.

"ÇİN İLE BİLİM KURULUMUZ BİLGİ ALIŞVERİŞİNDE BULUNUYOR"

Pandemi riski barındıran yeni virüsle ilgili Çin ile Bilim Kurulu'nun karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduğunu dile getiren Bakan Koca, "Farklı bir durum söz konusu olursa bunu açıklamış oluruz. Domuz gribi olarak adlandırılan, insana bulaştığı ortaya konan ama insandan insana bulaştığı daha bilinmeyen bir virüsten bahsediyoruz ve yakından takip ediyoruz" diye konuştu.

Bakan Koca, Çin'de ortaya çıkan yeni virüsle ilgili ilk kez konuştu

Son Dakika

Yetersiz beslenme nedeniyle hastaneye kaldırılan Bizimkiler'in Cemil'inden mesaj var Bursa'da yavru kedi, işkence edilerek öldürüldü Kan donduran olay! Bir baba, önce 7 yaşındaki kızını sonra kendisini astı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan maskeyi çenesinin altına takanlara uyarı: Yanlış yapıyorsunuz Son Dakika: Türkiye'de 9 Ağustos günü koronavirüs nedeniyle 15 kişi vefat etti, 1182 yeni vaka tespit edildi Muhabirin sorusu ABD Başkanı Trump'ı kızdırdı! Kürsüyü terk etti Domuz, yaşlı adamın iç çamaşırını çalınca ortaya komik görüntüler çıktı Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, vaka artışı konusunda 4 ilimizi uyardı Beyrut patlamasında ortaya çıkan yeni görüntüler yürekleri ağızlara getirdi Yayıncı kuruluş spikerlerinden Emre Gönlüşen, kansere yenik düşerek hayatını kaybetti Son Dakika: Türkiye'de iki koronavirüs aşı adayı hayvan deneylerini tamamladı, biri klinik deney aşamasına ulaştı Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli üretim olan dünyanın ilk lastikli ve elektrikli ekskavatörünü test etti Fenerbahçe, Doğukan Sinik için Antalyaspor'a resmi teklif yapacak Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Muharrem İnce'nin alacağı maksimum ve minimum oy oranlarını paylaştı Sözleşmesi sona eren Willian, Chelsea'ye veda etti