Son Dakika Haberleri: Çin Hükümeti, Uygur Türkü Futbolcuyu Toplama Kampına Gönderdi

Çin Hükümeti, Uygur Türkü Futbolcuyu Toplama Kampına Gönderdi

9 ay önce

Çin hükümeti, Jiangsu Suning takımında forma giyen Uygur Türkü futbolcu Erfan Hezim'i, yurt dışındaki maçlarda oynaması sebebiyle toplama kampına gönderdi.

Çin'in en üst ligi olan Çin Süper Ligi'nin Jiangsu Suning FK'nın Uygur Türkü futbolcusu Erfan Hezim'in toplama kampına gönderildiği öğrenildi. 19 yaşındaki futbolcunun suçunun takımla birlikte yurt dışı kampına gitmek ve oradaki maçlarda oynamak olduğu ifade edildi.

İKİ AYDIR HABER ALINAMIYOR

Kıbrıs Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre olay şöyle gerçekleşti;

Erfan Hezim, kış aylarındaki devre arasındaki dönemde Doğu Türkistan'ın Tarbağatay ilinin Dörbiljin bölgesindeki ailesini ziyarete gitti. Dörbiljin Polis Merkezi'nin verdiği bilgiye göre Erfan, bir market alışverişi yaptığı sırada yetkililer tarafından tutuklandı. İki aydır kendisinin toplama kampında olduğu belirtiliyor.

Ailesinin de şokta olduğu ve iki aydır Erfan'dan bir haber alamadıkları belirtildi. Komşularından alınan bilgilere göre ailenin tek çocuğu olan Erfan'ın annesinin üzüntüden hasta olduğu ifade edildi.

BASKI İNANILMAZ BOYUTTA

2016 Ağustos'unda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından Doğu Türkistan'a sömürge valisi olarak atanan Chen Quanguo'nun göreve başladığı günden beri baskılar artarak devam ediyor. Polis sayısında rekor artış, teknolojik cihazlara takip uygulamaları yerleştirilmesi, dini her türlü aktivitenin suç olarak belirlenmesi, eğitim kampları adında toplama kamplarının kurulması ve benzeri pek çok uygulama bu devirde gerçekleşti. Ağustos 2016'da Tibet'ten, Doğu Türkistan'a atanan Chen Quanguo güvenlik önlemlerini distopik boyutlara taşıdı.

2017'DE 100 BİN POLİS İŞE ALINDI

Her alanda inanılmaz güvenlik artışları görüldü. Sadece 2017 yılında 100 bin polis göreve alındı. Toplama kampları, zorunlu muayeneler ile toplanan DNA bilgileri, Uygurca'nın yasaklanması, dini ibadetlerin yasaklanması, yurt dışında eğitim alan Uygurların kendilerine ve ailelerine yapılan baskılar ve sosyal hayatın her köşe başında güvenlik noktaları ile Doğu Türkistan gün geçtikçe yeni bir distopya romanına dönüşüyor. Xi Jinping'in "Bir Kuşak Bir Yol" adlı İpek Yolu'nu canlandırma projesinin kapısı olarak görülen Doğu Türkistan'ın stratejik konumu bu baskıların nedeni olarak görülüyor.


YORUMLAR


İstanbullu Gelin'de Arabadaki Cinsel İlişki Sahnesi Sosyal Medyada Tepki Topladı MHP'den AK Parti'ye İttifak Jesti! Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Çekildi

Türk Balının En Büyük Müdavimi Arap Emirleri