Son Dakika Haberleri: Havada Gergin Anlar! Çin Jetleri, ABD Askeri Uçağının Yolunu Kesti
BBC

Havada Gergin Anlar! Çin Jetleri, ABD Askeri Uçağının Yolunu Kesti

5 ay önce

Doğu Çin Denizi üstünde radyasyon tarayan ABD uçağı, iki jet tarafından engellendi. Olaya tepki gösteren Pentagon, WC-135 uçağının uluslararası hukuka uygun şekilde rutin görevini yaptığını duyurdu.

ABD, iki  Çin jetinin, Doğu  Çin Denizi'ndeki uluslararası hava sahasında, radyasyon taraması için tasarlanmış bir  ABD uçağının yolunu 'profesyonelce davranmayarak' kestiğini açıkladı.

KANITLARI TARAMAK İÇİN KULLANMIŞTI

Olay sırasında  ABD uçağı, radyasyon taraması görevini icra ediyordu. Uçak, daha önce  Kuzey Kore'nin olası nükleer silah denemelerinin kanıtlarını taramak için de kullanılmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yarbay Lori Hodge, olayla ilgili  Çin'le, diplomatik ve askeri kanallar üzerinden görüşülmekte olduğunu belirtti.

HIZLARI BİRBİRİNE ÇOK YAKIN

Hodge, olay sırasında WC-135 uçağının uluslararası hukuka uygun br şekilde rutin görevini yapmakta olduğunu söyledi. Yaşananı 'profesyonelce olmayan' bir olay olarak değerlendiren Hodge, bunun nedenininse, 'Çinli pilotun manevraları ile iki uçağın hızları ve yakınlıkları olduğunu' belirtti.

Şubat ayında  ABD uçak gemisi USS Carl Vinson, Güney  Çin Denizi'nde 'rutin taramalara' başlamıştı.  Çin, geminin burada konumlanmasına karşı çıkmıştı.

BBC

Bekir Bozdağ'dan Korkutan Açıklama: 2019'a Kadar Pek Çok Kirli Operasyona Şahit Olacağız Trump'tan Skandal Açıklama! PKK İçin "Güçlerimiz" İfadesini Kullandı
Gökçek'in Kanalında, Canlı Yayında Açıkladılar: Gökçek İstifa Edecek