Çin Malı Gazlı Su Isıtıcılarına Antidamping Vergisi (2) - Son Dakika
Güncel

Çin Malı Gazlı Su Isıtıcılarına Antidamping Vergisi (2)

(ayrıntılar eklendi) Çin malı gazlı su ısıtıcılarının ithalatında, yüzde 20 ile yüzde 60 arasında antidamping vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

11.07.2014 09:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

(ayrıntılar eklendi)

Çin malı gazlı su ısıtıcılarının ithalatında, yüzde 20 ile yüzde 60 arasında antidamping vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

Ekonomi Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ ile, 30 Ekim 1999 tarihinde başlatılan Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli "Gazla Çalışan Anında Su Isıtıcıları" ürününe yönelik damping soruşturması sonucunda, antidamping vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

Tebliğ'de, soruşturmanın, Türk Demir Döküm Fabrikaları Anonim Şirketi (Demir Döküm A.Ş) tarafından sunulan ve diğer yerli üreticiler Baymak Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Baymak A.Ş) ile Emas Makina Sanayi A.Ş. (Emas A.Ş) tarafından desteklenen başvuru üzerine açıldığı belirtildi.

"DAMPİNGLİ İTHALAT ZARARA YOL AÇTI"

Tebliğ'in karar bölümünde, "Soruşturma sonucunda, soruşturmaya konu ülke menşeli ithalatın dampingli olduğu ve yerli üretim dalında maddi zarara yol açtığı ve her ikisi arasında illiyet bağının mevcut olduğu tespit edilmiştir" denildi.

Bu belirlemeye bağlı olarak, dampinge karşı yüzde 20 ile yüzde 60 arasında "kesin önlem" yürürlüğe konuldu.

Buna göre, Çin firmaları, Guangdong Vanward New Electric Co. Ltd. ürünleri için yüzde 53.41, Zhongshan Vatti Gas Appliance Stock Co. Ltd. ürünleri için yüzde 51.38, Guangdong Macro Gas Appliance Co. Ltd. ürünleri için yüzde 43.12, Ariston Thermo China Co. Ltd. ürünleri için yüzde 20.12 ve diğer Çin malı gazlı termosifonlar için de yüzde 59.65 oranlarında antidamping vergisi uygulanacak.

ÜÇ YILDA 146 BİN ADET İTHALAT

Tebliğ'de verilen bilgilere göre, 2010-2012 dönemini kapsayan üç yıllık soruşturma sürecinde, 137 bin 500 adeti Çin'den olmak üzere toplam 146 bin adet gazlı su ısıtıcısı ithal edildi. Bu ürünlerin ithalat birim fiyatları da, yıllara göre sırasıyla 107.94 dolar, 115.12 dolar ve 126.75 dolar olarak belirlendi.

Ağırlığı Çin kökenli olan ithalatın yükselmesiyle, yerli üreticilerin gazlı su ısıtıclar pazarındaki 2010 yılında yüzde 65 olan payı 2011 yılında yüzde 47'ye ve 2012 yılında yüzde 35'e geriledi. - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çin Malı Gazlı Su Isıtıcılarına Antidamping Vergisi (2) - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı
  02:46 TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı

  TEM Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde tıra arkadan çarpan otomobilin tavanı koptu. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1'i ağır 2 kişi yaralandı. Olay yerinde yapılan incelemede otomobilde boş alkol şişeleri bulundu.

 • Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı
  02:35 Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı

  Kocaeli'de Anadolu Otoyolu'nun İzmit geçişi İstanbul istikametinde meydana gelen kazada, yabancı plakalı bir otomobil tıra çarptı. Kazada otomobilde bulunan 1 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi ağır yaralandı. Olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldıktan sonra otoyolun ulaşımı normale döndü.

 • Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı
  02:03 Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine yasa dışı yollardan girdiği belirlenen 13 düzensiz göçmen, ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Operasyonda, göçmenlerden birinin kasten yaralama suçundan arandığı tespit edildi. Yakalanan düzensiz göçmenlerden 12'si Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.


Advertisement