Çingene Kız'ın Gözlerine Ziyaretçi Akını - Son Dakika

Çingene Kız'ın Gözlerine Ziyaretçi Akını

23.01.2019 15:08
Çingene Kız'ın Gözlerine Ziyaretçi Akını, System.String[]

GAZİANTEP'te, kentin simgesi 'Çingene kız' mozaiğine ev sahipliği yapan Zeugma Mozaik Müzesi'ni geçen yıl 266 bin 560 kişi ziyaret etti.

GAZİANTEP'te, kentin simgesi 'Çingene kız' mozaiğine ev sahipliği yapan Zeugma Mozaik Müzesi'ni geçen yıl 266 bin 560 kişi ziyaret etti. Özellikle geçen yıl sonu Çingene Kız'ın ABD'den getirilen eksik parçalarıyla bünyesindeki mozaik sayısı artan müzeyi, bu yıl daha fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

30 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Zeugma Mozaik Müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanına sahip müzede, Gaziantep'le özdeşleşmiş 'Çingene Kız' mozaiği, Mars Heykeli ile Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler gibi tarihe ışık tutan eserler sergileniyor. Müzedeki ziyaretçi sayısı 2018 yılında, bir önceki yıla oranla yaklaşık 100 bin kişi arttı. 2017 yılında 169 bin 884 kişinin ziyaret ettiği müzeyi 2018 yılında 266 bin 560 kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerin en yoğun ilgiyi gösterdiği eser ise kentin simgesi haline gelen 'Çingene Kızı' mozaiği oldu.

OTELLERDE KONAKLAYAN YABANCI TURİST YÜZDE 15 ARTTI

Kent turizmine de önemli katkısı olan Zeugma Mozaik Müzesi açıldığı 2012 yılından bu yana en çok ziyaretçi sayısına ulaştı. Tarihi dokusu ve yemekleri ile ilgi çeken kente gelen turist sayısında da önemli oranda artış yaşandı. 2017 yılında işletme belgeli otellerde konaklayan yerli turist sayısı 524 bin 660 kişiyken, 2018 yılında yüzde 7,22'lik artış ile 562 bin 563 kişi oldu. Yabancı turistlerde ise artış oranı yüzde 15,23 oldu. Bir önceki yıl 98 bin 357 yabancı turistin konakladığı otellerde geçen yıl 113 bin 339 yabancı turist konakladı.

EN ÇOK IRAKLI TURİSTLER GELDİ

Kültür ve damak tadı açısından benzerlik gösterdiği için Ortadoğulu turistlerin daha çok geldiği kente geçen yıl en çok Iraklı turistler ziyarette bulundu. 2018'de 34 bin 697 Iraklı Gaziantep'i ziyaret etti. Irak'ı sırasıyla Suriye, Almanya, Çin, İtalya, ABD, İran, Fransa ve Ürdünlü turistler takip etti.

Özellikle geçen yılın sonunda ABD'den getirilen 'Çingene Kız' mozaiğinin kayıp parçalarının sergilenmeye başlandığı Zeugma Mozaik Müzesi'ne bu yıl da turist akını olması bekleniyor. - Gaziantep

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çingene Kız'ın Gözlerine Ziyaretçi Akını - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sadakatsiz dizisinin yeni bölümü pandemi sebebiyle yayınlanmayacak BioNTech'in üst düzey yöneticisi Dr. Özlem Türeci: İngiltere'nin onay verdiği aşıların dağıtım sürecine başladık İzmir Valiliği, salgın nedeniyle spor salonunun hastaneye çevrildiği iddiasını yalanladı İmamoğlu suikast hazırlığı iddialarıyla ilgili ilk kez konuştu: Benim gündemimde pandemi var, bu iddialar yeni değil Bebek arabasındaki kazı gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi Son Dakika! Interpol'ün kırmızı bültenle aradığı PKK'lı Şanlıurfa'da yakalandı Oyuncu Caner Cindoruk'un iki erkek kardeşi de oyuncu çıktı Madde bağımlısı genç kadının ibretlik görüntüleri! Ayakta durmakta güçlük çekti, kendini oradan oraya attı