Son Dakika Haberleri: Çırağan'da Ayın Yazarı: Nazlı Eray

Çırağan'da Ayın Yazarı: Nazlı Eray

8 yıl önce

Çırağan Palace Kempinski İstanbul’un Mayıs 2009’dan beri Kalem Kültür’le düzenlediği Çırağan Okumaları’nın Aralık konuğu Nazlı Eray. Yazar, kitabı Tozlu Altın Kafes’den okuma yapacak.

Çırağan'da Ayın Yazarı: Nazlı Eray, System.String[]
18 yaşlarında yaşadığı ilk aşkı Ege Ernart, Gülhane Hastanesi'nde geçirdiği amansız iki buçuk yıl, ikinci eşi Metin And ile tozlu altın kafese girişi... Nazlı Eray yaşamını onu etkileyen bu üç olay üzerinden, romansı bir anlatımla tekrar hatırlıyor.

İki hatıra defterinden çıkanlar, yıllar sonra hatırlanan olayların gerçekliği konusunda okura kendi yorumu için fırsatlar veriyor. Nazlı Eray'ın anılarına sınırsız hayal gücü de eklediği bu yöntemiyle Tozlu Altın Kafes, bir anı-kurmaca oluyor.

Yazmaya 1959'da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü "Mösyö Hristo" ile başlayan Eray'ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975'te çıktı. "Laz Bakkal" başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. Sayıları otuzu bulan öykü ve romanlar yanında altı tane de çocuk kitabı yazan Nazlı Eray, "Karanfil Gece Kursu" öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü'nü, Aşkı Giyinen Adam (2001) romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü'nü, 2009 yılında Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü'nü aldı. Başkent Rotary Kulübü'nün Meslek Ödülü'ne layık görüldü (2010).

Nazlı Eray'ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer'in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink'te ("Kan ve Mürekkep") yer aldı. Bazı öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. "Monte Kristo" ve "Rüya Sokağı" öyküleri 2005'te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L'ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye'de sahnelendi.

Edebiyat tadında bir akşam geçirmek için 1 9 Aralık 2011 Pazartesi günü 19.00'da Çırağan Okumaları'na tüm İstanbullular davetlidir.

Çırağan Okumaları, Nazlı Eray, "Tozlu Altın Kafes"

19 Aralık 2011 Pazartesi, saat 19.00–21.00

Çırağan Palace Kempinski, Saray Girişi, Mabeyn Salonu.

Katılım ücretsizdir; rezervasyon zorunludur, lütfen emaille ciraganokumalari@gmail.com ya da 0212 245 44 06'dan yer ayırtınız.Tarlasını Süren Çiftçi, Tesadüfen Tarihi Su Tünellerini Buldu Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2'nci 100 Günlük Eylem Planı'nı Açıkladı

9 Kişinin Öldüğü Tren Kazasıyla İlgili Yazar Nihat Genç'ten Skandal Sözler: Kazanın Şifreleri Çarpışma Dizisinde