Çok Sesli Anayasa İçin Bir Araya Geldiler - Son Dakika

Çok Sesli Anayasa İçin Bir Araya Geldiler

31.03.2012 19:30
Çok Sesli Anayasa İçin Bir Araya Geldiler, System.String[]

Yeni Anayasa düzenlemesi öncesi seslerini duyurmak isteyen hak savunucuları, 'Yeni Anayasa Yolunda' konulu konferans gerçekleştirerek, taleplerini iletti.Haber.

Yeni Anayasa düzenlemesi öncesi seslerini duyurmak isteyen hak savunucuları, 'Yeni Anayasa Yolunda' konulu konferans gerçekleştirerek, taleplerini iletti.

Haber : Murat DELİKLİTAŞ - Kamera : Ahmet YILDIRIM/ İSTANBUL DHA

'Yeni Anayasa Yolunda' Konferansları dizisinin ikincisi olan toplantıda feministlerin, gençlerin, çocukların, Ermeniler'in, Romanlar'ın, mültecilerin ve hayvan hakları savunucularının yeni Anayasa'dan beklentileri konuşuldu. İki oturum halinde gerçekleştirilen konferansın ilk oturumunun moderatörlüğünü de yapan Tatyos Bebek ise şunları söyledi:

"ÖNEMLİ SÜREÇ"

"Belli mücadeleler vererek geldik buralara ve bu önemli bir şeydi. Bu anayasaya geçer mi bu maddeler, yani bizim söylediğimiz şeyler geçer mi geçmez mi onu bilmiyorum fakat gerçekten bu süreç çok önemli bir süreç. Dolayısıyla bizim Ermeni toplum içerisinde yaşadığımız süreç de çok önemliydi. Ermeni toplumu gerçekten çok tartışmalı bir süreçten geçti"

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği aktivisti Mehmet Tarhan, yeni Anayasa yapılması sürecinde köşeye atılmış yurttaşlar olarak sözlerini söylemek ve bunu tartışmak istediklerini belirterek, "Meclis bizi davet etti. ve ilk kez bir LGBTT örgütü resmi davet aldı. Boyumuz bir karış uzamadı ama görünürlük açısından bu önemliydi. Bizim amacımız sosyal politikaların birey temelli olması. Uluslararası güvencelerin alınması gerekiyor" diye konuştu.

"AZ VE ÖZ MADDELERİN OLMASI GEREKİYOR"

Amargi Kadın Akademi üyesi Yasemin Öz, Anayasa'nın yüksek siyasetin güç dengelerinin müzakereleri sonucu oluşacağının sanıldığını iddia ederek "Anayasa'da az ve öz maddelerin olması gerekiyor. Pek çok konunun düzenlenmesinin kanuna bırakılarak kısa ve öz bir Anayasa çalışması istiyoruz. 20 maddelik basit bir Anayasa'nın demokrat çerçeve taşıyacağını düşünüyoruz. Anayasa'nın gerekçesinde ve başlangıç maddesinde, "Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları" diye tanımlama yapılması ve insan ve doğa merkezli olması gerekiyor. İddia ve savunma makamları eşitlenmeli, cumhurbaşkanının yetkileri kısıtlanmalı ve yerel yönetimler güçlendirilmeli" dedi. Konferansa şu isimler katıldı: "Yasemin Öz (Amargi Kadın Akademisi), Mehmet Tarhan (Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği), Ahmet Kemal Şenpolat (HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu), Murat Demirok (Altınokta Körler Derneği), Rober Koptaş (Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Abdullah Cıstır (İzmir Romanlar Derneği Başkanı), Emrah Kırımsoy (Gündem Çocuk), Doğuş Şahin (Öğrenci Gençlik Sendikası - Genç-Sen), Ali Rıza Keleş (Alternatif Bilişim Derneği), Hasan Alper Tanyel (Mülteci Derneği)"

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çok Sesli Anayasa İçin Bir Araya Geldiler - Son Dakika


Son Dakika

Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde 07:16 Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına cevap: Fırsatçılık yapanlara asla müsaade etmeyeceğiz Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim 00:37 Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim Yeni doğum yapan Ayşecan Tatari 22:46 Yeni doğum yapan Ayşecan Tatari "Bakımsızsın" yorumlarına isyan etti: Yapmayın bunu
Deniz Akkaya'nın Selin Ciğerci hakkındaki hırsızlık iddiası ağızları açık bıraktı 21:22 Deniz Akkaya'nın Selin Ciğerci hakkındaki hırsızlık iddiası ağızları açık bıraktı Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi 20:56 Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi Sıfır otomobillerde 19:29 Sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına hem firmadan hem de Honda'dan peş peşe yanıt
Zonguldak'ta 18:30 Zonguldak'ta "koruyucu etkiyi azaltacak" şekilde aşı yapılan vatandaşlar yeniden aşı olacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti 14:43 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti
Advertisement