DEAŞ üyesi sanık Ayshat Rzaeva davasında karar çıktı - Son Dakika

DEAŞ üyesi sanık Ayshat Rzaeva davasında karar çıktı

07.02.2023 12:59
DEAŞ üyesi sanık Ayshat Rzaeva davasında karar çıktı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle INTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranırken geçen yıl Ankara'da yakalanan Rusya vatandaşı tutuksuz sanık Ayshat Rzaeva hakkında görülen davada karar çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle INTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranırken geçen yıl Ankara'da yakalanan Rusya vatandaşı tutuksuz sanık Ayshat Rzaeva hakkında görülen davada karar çıktı. Rzaeva, hakkında adli kontrol tedbirleri uygulanırken, 6 yıl 3 ay ceza aldı.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Rusya vatandaşı tutuksuz sanık Ayshat Rzaeva ile avukatları katıldı. Savcı'nın mütalaasını tekrarlamasının ardından tutuksuz sanık Rzaeva tercüman eşliğinde beyanlarını verdi.

"Esir olarak kamplarda yer aldım"

Esir olarak kamplarda yer adlığını suçsuz olduğunu söyleyen sanık Rzaeva, "Benim suçum yok, ben eşim ile Suriye'ye gittim. Esir olarak kamplarda yer aldım. Ben orada bir örgüt olduğunu bilmiyordum. Eşimin arkadaşı beni sınırdan geçirdi, bir evde kaldık. Eşim bombalama sonrası öldü. Tüm ülkeler bomba attı, kimin öldürdüğünü bilmiyorum" dedi.

Sanık beyanının ardından kararını açıklamak için duruşmaya 10 dakika ara veren mahkeme heyeti 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan sanık Ayshat Rzaeva hakkında adli kontrol tedbirleri uygulayarak, 6 yıl 3 ay ceza verdi.

Olayın geçmişi

7 Ekim 2021'de Keçiören Karakaya Mahallesindeki bir eve düzenlenen operasyonda Rsuya vatandaşı sanık Rzaeva gözaltına alındı. Evdeki aramada yüklü miktarda para, örgütsel doküman, dijital materyaller ve sahte Suriye kimlik kartı ele geçirildi. Telefonunda terör örgütü DEAŞ'ın eylemlerinin yer aldığı video ve fotoğraf bulunan sanığın, Rusya makamlarından alınan "yabancı terörist savaşçı listesinde" yer aldığı belirlenmişti. - ANKARA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
ANKARA'DA OTOMOBİL İSTİNAT DUVARINDAN DÜŞTÜ 2 YARALI ANKARA'DA OTOMOBİL İSTİNAT DUVARINDAN DÜŞTÜ 2 YARALI Ukrayna, yaklaşık 15,6 milyar dolarlık finansman paketi için IMF ile anlaştı Ukrayna, yaklaşık 15,6 milyar dolarlık finansman paketi için IMF ile anlaştı Ukrayna, yaklaşık 15,6 milyar dolarlık finansman paketi için IMF ile anlaştı Ukrayna, yaklaşık 15,6 milyar dolarlık finansman paketi için IMF ile anlaştı

Son Dakika 3. Sayfa DEAŞ üyesi sanık Ayshat Rzaeva davasında karar çıktı - Son Dakika


Advertisement