Depremzedelerin battaniyelerini sattığı için suçlanan vatandaş, hurdacı çıktı - Son Dakika

Depremzedelerin battaniyelerini sattığı için suçlanan vatandaş, hurdacı çıktı

14.11.2020 12:19

İzmir'de depremzedeler için kullanılan AFAD battaniyelerini satarken görüntülenen vatandaşın, Basmane'de hurdacılık yapan Zeki Özçakı olduğu ortaya çıktı. Olayla ilgili açıklama yapan Özçakı, battaniyeleri çöpten toplayan kişilerden satın aldığını, yaptığının kağıt toplamaktan farklı bir şey olmadığını söyledi.

İzmir'de, 30 Ekim Cuma günü meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından çok sayıda yardım kuruluşu depremzedelere barınma, giyecek, yiyecek ve hijyen malzemesi yardımında bulundu. Deprem bölgelerinde ücretsiz dağıtılan AFAD battaniyelerini parayla satan bir kişi ise, cep telefonuyla görüntülendi. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerdeki kişinin Basmane'de hurdacılık yapan Zeki Özçakı olduğu belirlendi.

"3 BİNE YAKIN BATTANİYE ALDIM"

Zeki Özçakı, deprem bölgesinden 3 bine yakın battaniye aldığını belirterek "Bunlar, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nın yanında bulunan çöp bölgesinden alındı. Ben kendim gidip almadım, oradaki çöpleri toplayan kişiden aldım. Ben hurdacılık yaptığım için, bunları çöpten toplayan kişiler beni aradı; 'Ağabey elimde böyle bir malzeme var, alır mısın?' dediler. Biz de gittik, gördük yerinde. Arabaya yığdık, 3-5 TL karşılığında aldık. Üzerine de 1-2 TL fark koyup satıyorum. Yasal olmayan, yasak olduğunu bildiğim bir şeyi ben kapımın önüne koyup satar mıyım burada?" dedi.

Depremzedelerin battaniyelerini sattığı için suçlanan vatandaş, hurdacı çıktı

"DURUMU OLMAYANLARA SATIYORUM"

Özçakı, battaniyeleri sattığı bölge olan Basmane'nin işçi kesimi olduğunu, Suriyeli göçmenlerin yaşadığı bir bölge olduğunu söyleyerek, "80 lira 100 lira verip battaniye alacak halleri yok. Çöpe atılıp, imha edilecek olan malzemeyi, geri dönüştürerek halkın hizmetine sunuyorum. 80 liraya 100 liraya 150 liraya battaniye alamayacak şahıslara, burada 10 liraya 15 liraya battaniye temin ediyorum. Bunları buraya kendi aracımla getirdim. Sadece battaniyeleri aldım, çünkü bunlar para yapıyor. Halıları, yastıkları genelde yırtık olduğu için almıyorlar. Ama battaniyeleri yıkayıp kullanıyorlar" diye konuştu.

Depremzedelerin battaniyelerini sattığı için suçlanan vatandaş, hurdacı çıktı

"ÇÖPTEN KAĞIT TOPLANIYORSA, BATTANİYE DE TOPLANIR"

3 bine yakın battaniyenin içinden çıkan 15-20 tane AFAD yazılı battaniyenin elinden alındığını dile getiren Özçakı, "Depremden sonra kurulan çadırlara tüm Türkiye olarak hem devletimiz hem de milletimiz yardım etti. Depremzedeler 15-20 gün bu çadırlarda barındı. Çadırların bir daha tekrardan kullanılması için boşaltılması gerekiyor. Sonra da o çadırların içleri boşaltılıyor. Çadırdaki eşyalar da belediye ekipleri tarafından atık bölgesi dediğimiz yere atılıyor. Bunlar çöp bölgesinden toplanıyor. Plastiği, naylonu, kartonu nasıl toplanıyorsa, bunlar da oradan çıkıyor. Çöpten kağıt toplanıyorsa, battaniye neden toplanmasın? Hepsi temiz, tabi ki kullanılmış ve sıfır değil, ama temiz ve kullanılabilir halde" dedi.

Depremzedelerin battaniyelerini sattığı için suçlanan vatandaş, hurdacı çıktı
Depremzedelerin battaniyelerini sattığı için suçlanan vatandaş, hurdacı çıktı
Depremzedelerin battaniyelerini sattığı için suçlanan vatandaş, hurdacı çıktı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Depremzedelerin battaniyelerini sattığı için suçlanan vatandaş, hurdacı çıktı - Son Dakika


YORUMLAR (3)

Son Dakika

Galatasaraylı taraftarlar, başkanlığa Bahattin Demirbilek'i istiyor Bunun adı vahşet! Arka 2 bacağı kesilmiş yavru köpek bulundu Protesto sonrası yayıncı kuruluş atağa geçti! Fenerbahçe'den yanıt gecikmedi Havai fişek patlaması sonucu yaralanan G.Saraylı Elabdellaoui, mayıs ayına kadar hastanede kalacak İçişleri Bakanı Soylu: Polis Arama Kurtarma Birimi'ni cuma günü başlatıyoruz Fenerbahçe, Ankaragücü maçı esnasında yayıncı kuruluşu protesto etti Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe'den ayrılacak futbolcuların ismini tek tek verdi Oyuncu Zehra Yılmaz, kar pozuyla takipçilerini mest etti