Dha Dış - Hrw: Çin, Sincan'da Müslümanları 'Uygulama' ile İzliyor - Son Dakika

Dha Dış - Hrw: Çin, Sincan'da Müslümanları 'Uygulama' ile İzliyor

02.05.2019 10:56
Dha Dış - Hrw: Çin, Sincan'da Müslümanları 'Uygulama' ile İzliyor, System.String[]

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch / HRW), yayınladığı bir raporda, Çin'in yetkili makamlarının Çin'in batı Sincan Bölgesi'nde yaşayan Müslümanları kitlesel olarak takip etmek, gözetlemek ve keyfi olarak gözaltına almak için bir cep telefonu uygulaması kullandığını ileri sürdü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch/ HRW), yayınladığı bir raporda, Çin'in yetkili makamlarının Çin'in batı Sincan Bölgesi'nde yaşayan Müslümanları kitlesel olarak takip etmek, gözetlemek ve keyfi olarak gözaltına almak için bir cep telefonu uygulaması kullandığını ileri sürdü.

Hazırlanan raporda, Entegre Ortak Operasyon Platformu (Integrated Joint Operations Platform - IJOP) ile  Sincan'daki yetkililerin sıradan insanlar hakkında çok miktarda ve çeşitlilikte bilgi toplamakta olduklarının tespit edildiği belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, IJOP uygulamasının insanların kan gruplarından boylarına, 'dini atmosferlerinden' siyasi aidiyetlerine kadar birçok bilgiyi toplayabildiğini duyurdu.

Örgüt, IJOP platformunun, insanların hareketlerini, telefonlarını, taşıt araçlarını ve kimlik kartlarını izleyerek gözetlediğini; insanların elektrik ve yakıt istasyonları kullanımını kayıt altına aldığını; söz konusu sistemin, bölgedeki bazı kontrol noktaları ile el ele vererek görünmez veya sanal bir çit dizisi oluşturduğunu ileri sürdü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

Örgütün raporuna binaen yayınladığı video

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha Dış - Hrw: Çin, Sincan'da Müslümanları 'Uygulama' ile İzliyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Ticaret Bakanlığı, esnafa yönelik yeni destek paketi için çalışma başlattı Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum