Son Dakika Haberleri: Dilimizi Koruyalım Projesi Ödül Töreni Düzenlendi

Dilimizi Koruyalım Projesi Ödül Töreni Düzenlendi

2 yıl önce

Keçiören’de Türkçeyi doğru kullanmak ve korumak amacıyla düzenlenen ’Dilimizi Koruyalım’ projesinin ödül töreni gerçekleşti.

Dilimizi Koruyalım Projesi Ödül Töreni Düzenlendi, System.String[]
Keçiören'de Türkçeyi doğru kullanmak ve korumak amacıyla düzenlenen 'Dilimizi Koruyalım' projesinin ödül töreni gerçekleşti.

Programa katılan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak dilin her şey olduğunu ifade ederek, "Kültürümüzün en önemli parçası olan dilimize sahip çıkmalıyız. Dilimiz Türklerin tarih boyunca yayıldıkları coğrafyalara bıraktığı zenginliklerin başında geliyor. Tarihin her döneminde ses bayrağımız olan Türkçe'yi korumak ve geliştirmek adına çalışmalar yapanları unutmadan bizler de öz değerimize sahip çıkmalıyız" dedi.

Gençlerin geleceği temsil ettiğini vurgulayan Ak, "Biz büyük bir milletiz, kendini iyi yetiştirmiş, donanımlı, milli değerlerine, vatanına, diline, dinine, bayrağına sahip çıkan gençlerle çok daha büyük işler başaracağız. Bunun için yapmamız gereken tek şey çok çalışmak" ifadelerini kullandı.

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, insanı diğer canlılardan ayıran temel özelliğin dil olduğunu belirterek, Türkçe'ye sahip çıkıp alıntılardan kaçınmak gerektiğini söyledi.

Keçiören'in programa ev sahipliği yapmasından mutlu olduklarını ifade eden Kaymakam Uğur Bulut ise, Türkçe konuşan 250 milyon insan olduğunu ve Türkçe'nin dünyada en fazla konuşulan 5'inci dil olduğu söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, millet olmanın yolunun dili yaşatmaktan geçtiğinin altını çizerek, "Önceliğimiz kendi dilimizi korumak, yabancı kelimelerden arındırmaktır. Günlük hayatımızda bunu alışkanlık haline getirmeliyiz. Kaşgarlı Mahmut, Yunus Emre, Dede Korkut ve daha niceleri. Dili korumak yetmez, Türkçeyi yaygınlaştırmalıyız" dedi.

Programa katkı ve desteklerinden dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık, Başkan Ak'a plaket takdim ederken, Ceceli Okulları öğrencileri Türkçe'nin tarihsel gelişimi, korunması ve yabancı kelimelerden arındırılmasını anlatan tiyatro oyunu sahneledi. Tarihi karakterlerin de yer aldığı oyun büyük alkış alırken 2017'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde "Türk Dili Yılı" olarak ilan edildiğine de vurgu yapıldı.

Oyunun ardından dereceye girenlere ödüllerinin verildiği program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. - ANKARA
Haber Yayın Tarihi : 23.03.2018 09:49 Kaynak: İHA5 Yıl Önce Kuruyan Nehir, Bambaşka Görüntüye Büründü Kocasını, "İlişkiye Girmek İstediği İçin Öldürdüm" Diyen Kadın, Hakim Karşısına Çıktı Kemal Kılıçdaroğlu'na Yumruk Atan Saldırganın Kimliği Ortaya Çıktı!