Türkiye'den Paludan'ın skandal eylemi sonrası Danimarka'ya sert tepki: Lanetliyoruz - Son Dakika

Türkiye'den Paludan'ın skandal eylemi sonrası Danimarka'ya sert tepki: Lanetliyoruz

27.01.2023 18:07

İsveç'in ardından Danimarka'da da Kur'an-ı Kerim yakan aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'a Dışişleri Bakanlığından sert tepki geldi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İsveç'te kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e karşı gerçekleştirilen nefret suçunun bugün Danimarka'nın Kopenhag şehrinde aynı İslam düşmanı şarlatan tarafından tekrar işlenmesine izin verilmesini en güçlü şekilde lanetliyoruz" ifadelerine yer verildi.

İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakan aşırı sağcı Rasmus Paludan, aynı provokasyonu bu sefer Danimarka'da yaptı. Dortheavej semtinde cuma namazı bitiminde İslam Toplumu derneğine ait caminin karşısına gelen Paludan, bir kez daha Kur'an-ı Kerim yaktı. Kurşun geçirmez kask ve yelek giyen Paludan için polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

"ENDİŞE VERİCİ"

Skandal olaya Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İsveç ve Hollanda'dan sonra bu defa Danimarka'da gerçekleştirilen bu alçak eylemin tüm uyarılarımıza rağmen engellenmemesi Avrupa'da dini hoşgörüsüzlük ve nefretin sözde özgürlük ortamını suistimal ederek eriştiği tehlikeli boyutları ortaya koyması bakımından endişe vericidir. Avrupa'da milyonlarca insanın hassasiyetlerini rencide eden bu tür iğrenç eylemlere müsamaha gösterilmesi barış içinde bir arada yaşama pratiğini tehdit etmekte ve her gün Avrupa'nın bir yerinde meydana gelen ırkçı, yabancı düşmanı ve İslam karşıtı saldırıları kışkırtmaktadır. Avrupa toplumunun ayrılmaz parçası olan Müslümanları ötekileştiren bu eylemler karşısında tepkisiz kalan yönetimlere sorumluluklarını hatırlatıyor, savunduklarını iddia ettikleri evrensel değerlerin ayaklar altına alınmasına seyirci kalmamaya davet ediyoruz."

"BUNA İZİN VERMEK KÖTÜLÜĞÜN SIRADANLAŞTIRILMASIDIR"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Avrupa'da Kur'an-ı Kerim'in yakılması 'bir kaç fanatiğin provokasyonu. Abartıp reklamını yapmayalım' diye geçiştirilecek bir hadise değildir. Buna izin vermek kötülüğün sıradanlaştırılmasıdır. Nefret suçlarının hafifletilmesidir. Fanatizmin korunması ve ödüllendirilmesidir.

Dışişleri'nden Danimarka'ya tepki

"AVRUPA TEDBİR ALMAK ZORUNDA"

İfade özgürlüğü tahrik, hakaret, aşağılama, küfür ve kutsal değerlere saldırı için kullanılamaz. Başka inançların sembollerine, ülke bayraklarına, kişilik haklarına sistematik saldırılar nasıl hafife alınamazsa, Avrupa İslam'a yönelik saldırılara karşı da tedbir almak zorundadır."

Dışişleri'nden Danimarka'ya tepki
Kaynak: DHA
YORUMLAR (5)
  • Dan: Bizimkilerde her gun Danimarka bayragi yaksin. Cevap Yaz 24 5 Yayından Kaldır
  • salih cevrim: Allah senı ıslah eylesın.Umarın sonsuza dek cehennemden cıkamazsın. Cevap Yaz 35 1 Yayından Kaldır
  • Erdal Bolluk: Bu işin içinde bizzat NATO'nun kendisi var turkiye natoda söz sahibi olabilme ihtimali yok rusyayla olumlu iliskimiz yunanla olumsuz ilişkimiz ve NATO'nun tarafı. Cevap Yaz 13 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Fransa, TBMM'nin Finlandiya'ya NATO onayını memnuniyetle karşıladı Fransa, TBMM'nin Finlandiya'ya NATO onayını memnuniyetle karşıladı AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Danimarka'daki Kur'an-ı Kerim ve bayrak saldırısına tepki AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Danimarka'daki Kur'an-ı Kerim ve bayrak saldırısına tepki AK Parti'li Çelik: Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saygısızlığın tekrarlanmasını lanetliyorum AK Parti'li Çelik: Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saygısızlığın tekrarlanmasını lanetliyorum

Son Dakika Güncel Türkiye'den Paludan'ın skandal eylemi sonrası Danimarka'ya sert tepki: Lanetliyoruz - Son Dakika


Advertisement