Son Dakika Haberleri: Dü'de 'Cumhuriyet Döneminde Diyarbakır' Sempozyumu

Dü'de 'Cumhuriyet Döneminde Diyarbakır' Sempozyumu

4 gün önce

Dicle Üniversitesi (DÜ) tarih bölümlerinin düzenlediği ’Uluslararası Cumhuriyet Döneminde Diyarbakır’ sempozyumu düzenlendi.

Dü'de 'Cumhuriyet Döneminde Diyarbakır' Sempozyumu, System.String[]
Dicle Üniversitesi (DÜ) tarih bölümlerinin düzenlediği 'Uluslararası Cumhuriyet Döneminde Diyarbakır' sempozyumu düzenlendi.

DÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde 40 yerli ve yabancı akademisyenin katıldığı sempozyum İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Sempozyumun açılışında düzenleme kurulu adına konuşan Doç. Dr. Oktay Bozan, Diyarbakır'ın dünyada benzeri çok az bulunan kitabeleri, kabartma resim ve simgelerle süslü surları, çeşitli anıtlarıyla bir müze şehri özelliği taşıdığını söyledi. Doç. Dr. Bozan, " Mezopotamya'nın bereketli topraklarının bağrında, Dicle'nin cömert sularıyla düşlerin yeşerdiği Diyarbakır, insanlığın ortak mirası, düşlerin ve tasavvurların taşlara nakşedildiği abidevi şehir özelliği taşımaktadır. Kültürlerin, medeniyetlerin, inançların kısacası insana dair her şeyin bileşkesi olan Diyarbakır'ı hangi kelimelerle ifade edersek edelim bu kadim şehir, söylenmek istenenden daha öte bir anlamı ifade eden bir kenttir" dedi.

"Surların içinde bambaşka dünya ile karşılaşıyorsunuz"

Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Giray Topal ise Diyarbakır'ın tarihi şehir içerisinde her zaman hem geçmişten günümüzde hem de cumhuriyette stratejik ve bölgesel önemini korumakta olduğunu ve Diyarbakır surlarının içinden girildiğinde bambaşka bir dünya ile karşılaşıldığını söyledi.

Sempozyum, daha sonra sunumlarla devam etti. - DİYARBAKIR15 Yaşındaki Kızı Kaçıran Kişiden Kan Donduran Sözler: Biz Böyle Çok Kız Kaçırdık Diyarbakır Kaçırılan Berfin'in Babası: 4- 5 Kızı Daha Kaçırmışlar

Son Dakika! Milli Piyangonun Yılbaşı Özel Çekilişinde Büyük İkramiye 70 Milyon Lira Oldu Eşinin İstediği Pantolonu Bulamayan Ünlü Türkücü Yusuf Harputlu, İki Kadını Darp Etti