Dünyada İlk Defa Çin'de 3D Yazıcı ile Kafatası Nakledildi - Son Dakika

Dünyada İlk Defa Çin'de 3D Yazıcı ile Kafatası Nakledildi

18.07.2015 10:44

Kafatasında sorunla dünyaya gelen küçük bebeğin talihi bir şekilde döndü ve dünyada 3D yazıcı ile kafatası nakledilen ilk bebek oldu.

3 yaşındaki Çinli Han Han, hidrosefali denilen bir hastalık nedeniyle kafatasında sorunla dünyaya geldi. Annesi 1 yaşındayken onu terk etti. Babası ise günde 42 Türk Lirası'na denk gelen 100 Çin Yuan'ı kazanıyordu ve bu para ile sadece ona iltihabı önleyici ilaç alabiliyordu. Ancak küçük bebeğin talihi bir şekilde döndü ve dünyada 3D yazıcı ile kafatası nakledilen ilk bebek oldu.

Dünyada İlk Defa Çin'de 3D Yazıcı ile Kafatası Nakledildi

KAFASINI YASTIKTAN KALDIRAMIYORDU

Kafatası normalin 4 katı büyüklüğünde olan Han Han, bir yıl boyunca kafasını hiç yastıktan kaldıramadı. Beyninin yüzde 85'i sıvı ile doluydu. Ayrıca kafatası normalden daha inceydi ve kan akışı çok yavaştı.

TAMAMEN İYİLEŞMESİ BEKLENİYOR

Doktorlar ona 3D yazıcı ile yeni bir kafatası yapılabileceğini söyledi. Bu kez de aile ameliyat masrafları ile yüz yüze kaldı. Hikayesi internete yansıyınca önce 100 bin Çin Yuan'ı para birikti. Ameliyat ise 500 bin yuan tutuyordu. Daha sonra gerekli para toplandı ve 17 saatlik ameliyata alındı. Ameliyat başarılı geçti ve küçük kız hemen gözlerini açtı. Doktorlar şu anda onun tamamen iyileşmesini bekliyor.

YORUMLAR (11)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Snapdragon 8 Gen 1+ ve 7 Gen 1 çıkış tarihi belli oldu! Snapdragon 8 Gen 1+ ve 7 Gen 1 çıkış tarihi belli oldu! Çin: Finlandiya'nın NATO'ya başvurusu ikili ilişkilere yeni faktörler ekleyecek Çin: Finlandiya'nın NATO'ya başvurusu ikili ilişkilere yeni faktörler ekleyecek Tianwen-1 Görevi Mars'ta Bir Yılını Doldurdu Tianwen-1 Görevi Mars'ta Bir Yılını Doldurdu

Son Dakika Güncel Dünyada İlk Defa Çin'de 3D Yazıcı ile Kafatası Nakledildi - Son Dakika


Advertisement