Son Dakika Haberleri: Karkamış'ta Bulunan 3 Bin 700 Yıllık Testinin Üzerinde Gülücük Emojisi Çıktı

Karkamış'ta Bulunan 3 Bin 700 Yıllık Testinin Üzerinde Gülücük Emojisi Çıktı

7 ay önce

Karkamış'ta Türk-İtalyan ekip tarafından gün ışığına çıkarılan 3 bin 700 yıllık testinin üzerinde "gülücük" emojisi çıktı. Testiyi görenler gülümsemeden edemedi.

 Suriye sınırına sıfır noktada bulunan dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olan Karkamış'ta Türk-İtalyan ekip tarafından gün ışığına çıkarılan 3 bin 700 yıllık testinin üzerindeki "gülücük" emojisi dikkati çekti.

"MUHTEMELEN DÜNYANIN EN ESKİ GÜLÜMSEMESİ"

Karkamış'taki kazıları 7 yıldır aralıksız sürdürdüklerini anlatan İtalya'nın Bolonya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nikolo Marchetti, kentin nekropol alanında o dönemde tabut olarak kullanılan küpler, insanların küllerinin konulduğu topraktan kaplar, vazolar, süs eşyaları bulduklarını vurgulayarak, "Nekropol alanında çeşitli küpler, kaplar bulduk. Bunlardan en ilginci, milattan önce 1700 yılına ait üzerinde gülücük emojisi bulunan bir testi. Bu testi şerbet içmek için kullanılmış. Muhtemelen dünyanın en eski gülümsemesi. Bunu yapan usta ne amaçla bu emojiyi çizmiş bilemiyoruz ancak biz gülücük olarak nitelendiriyoruz." şeklinde konuştu.Polisin Yıktığı Duvardan Servet Çıktı! Tam 10 Milyon Dolar Selin Ciğerci, Bir Karış Minisiyle Düzgün Oturmayı Beceremedi
Kızını Taciz Eden Komşusunu Öldüren Baba, Hapis Yatmayacak