Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Ediz Hun: Çevre Olmazsa Olmazımız - Son Dakika

Ediz Hun: Çevre Olmazsa Olmazımız

Sinema sanatçısı ve öğretim görevlisi Ediz Hun, "Bugün görüyorum ki çevre olmazsa olmazımız.

12.12.2015 - 16:41,

Sinema sanatçısı ve öğretim görevlisi Ediz Hun, "Bugün görüyorum ki çevre olmazsa olmazımız. Daha güvenli, mutlu yarınlara ulaşmanın tek yolu, kalkınma ile birlikte çevrenin dengeli bir şekilde yürütülmesinden geçecektir" dedi.

Otel Satın Alma Müdürleri ve Eğitimi Derneği (OSMED) tarafından Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı Belek turizm merkezindeki Spice Hotel'de eğitim toplantısı düzenlendi. Toplantıya konuşmacı olarak katılan sinema sanatçısı ve Okan Üniversitesi öğretim görevlisi Ediz Hun, oyunculuğa nasıl başladığı ve çevre bilinciyle ilgili bilgiler verdi.

'AJDA ÇOK TATLI, ÇOK İYİ BİR KIZDI'

Ediz Hun, "Çetin Emeç imzalı bir yazı geldi. Ses Dergisi'nden aradılar ve gittik. Orada bir sürü kızlar ve erkekler vardı. Sonra yarışmaya girdik. Erkeklerde Ediz Hun, kızlarda da Ajda Pekkan birinci oldu. Ajda ile beraberiz o zaman. O duymasın şimdi yaşı meydana çıkar. O dönemler Ajda çok tatlı, çok iyi bir kızdı. Kendisini de çok severdim. Güzel vücudu da vardı. İlk filmim 1963 yılında 'Genç Kızlar' oldu. Tabi yakışıklıyım. O zaman 22 yaşındayım. 60 tane kız bulunuyordu. Tabi o zaman elim ayağım titriyordu utangaçtım. Oynadığım filmler çok iş yapmaya başlayınca biz de bu işin içinde olduk" dedi.

'YILANLARI ÇOK SEVERİM'

1975 yılına kadar oyunculuk yaptığını sonrasında çevreciliğe gönül verdiğini aktaran Ediz Hun, şöyle konuştu:

"Yılanları çok severim. Yılan çok faydalı bir canlıdır. Tarla faresini yiyor. Yılan arazi için çok önemli bir hayvandır. Onun için hayvanları çok severim, onlardan hiçbir zarar görmedim. 1975 yılından sonra Norveç'e giderek üniversiteye başladım. Sinema bana disiplini öğretti. Kenan Pars gibi büyük sanatçılardan hep saygı gördüm. Onun için saygı çok önemli. Üniversiteye 35 yaşında başlamama rağmen başarılı oldum. Çevre konusunda ihtisas yaptım. 1982 yılından bu yana birçok üniversitede ders veriyorum. Yaşam sürprizlerle dolu, acı sürprizler olmasın. Bugün görüyorum ki çevre olmazsa olmazımız. Daha güvenli, mutlu yarınlara ulaşmanın tek yolu, kalkınma ile birlikte çevrenin dengeli bir şekilde yürütülmesinden geçecektir."

'ÇEVRE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ'

OSMED Başkanı Murat Arıcı da eğitim toplantılarında akıllı satın almayı üyelere öğrettiklerini belirtirken, "Yaptığımız eğitimlerle satın almanın gerçek amacını anlatıyoruz. Özellikle üyelerimizle gıda üzerinde çok çalışıyoruz. Hijyen çok önemli. Dünyanın birçok ülkesinden gelen misafirleri otellerimizde ağırlıyoruz. Çevre bizim için çok önemli. Çünkü otellerin tükettiği mamulleri geri dönüşümden enerji ihtiyaçlarının karşılanması noktasında çalışıyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ediz Hun ve OSMED yetkilileri otelin bahçesine çam ağacı dikti. - Antalya

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ediz Hun: Çevre Olmazsa Olmazımız - Son Dakika


Advertisement