"Endüstri Mirasları" Keşfediliyor - Son Dakika

"Endüstri Mirasları" Keşfediliyor

01.06.2012 11:44
"Endüstri Mirasları" Keşfediliyor

Irmak okulları öğrencileri İstanbul'un "Endüstri Mirasları"nı keşfediyor.

Akademik alanda olduğu kadar sosyal ve kültürel alanlarda da başarılı, toplumsal duyarlılıkları gelişmiş gençler yetiştiren Irmak Okulları,

uluslararası bir eğitim programı olan İlk Yıllar Programı-PYP Programı kapsamında gerçekleştirilen Endüstri Mirası projesi ile İstanbul'un endüstri mirasına sahip çıkıyor. ÇEKÜL işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında öğrenciler, rehber öğretmenler eşliğinde İstanbul'un tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan yapılar olarak tanımlanan "Endüstri Mirasları'nı keşfe çıkıyor.

Irmak Okulları'nın eğitim politikasının esasını oluşturduğu soran, sorgulayan, düşünen, araştıran, öğrenciler yetiştirmek amacıyla her yıl düzenli olarak uygulanan PYP Programı'nda bu sene Endüstri Mirası konusunu işleniyor. Öğrencilere toplumsal ve kültürel sorumluluk bilinci kazandırmak, kent kimliğinin oluşması ve kültürel mirasın korunmasının öneminin vurgulanması yönünde etkili bir adım olarak görülen proje, sanayi kültürünün tarihsel, teknolojik, sosyal, mimari ve bilimsel değere sahip kalıntılarını barındıran Endüstri Mirasları'nı yeni nesillere tanıtarak konuya ilişkin bilinç oluşturmayı hedefliyor.

ÇEKÜL işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında oluşturulan öğrenci grupları, İstanbul'un tarihi ve kültürel miraslarından olan bugün Kadir Kas Üniversitesi'nin yer aldığı bina olan Cibali Tütün Fabrikası, Darphane-i Amire, Feshane-i Amire, Hasanpaşa Gazhanesi, Paşalimanı Un Fabrikası, Silahtarağa Elektrik Fabrikası, Tersane-i Amire, Tophane-i Amire binaları yerinde görerek keşifte bulunuyor.

Nisan ayında başlayan keşif maratonu dahilinde yapılan çalışmalarda öğrencilere "Araştırma nasıl yapılır, proje hazırlama basamakları nasıl olmalıdır?" konu başlıklarında bir eğitim verilerek her grubun çalışma konularına yönelik endüstri mirası konulu kaynak kitaplar üzerinden araştırma çalışmaları gerçekleştirildi. Tarih Vakfı desteği ile yapılan bu araştırmalarla öğrenciler endüstri mirası keşif çalışmalarını tamamladı. Yaklaşık 2 aydır sürdürülen proje sonucunda öğrenciler; endüstri mirasının kentlerin kimliği, toplumsal kültür ve gelişim sürecini yansıttığı yönünde temel bir fikir etrafında birleşti.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500
İSTANBUL HAVALİMANI YİNE AVRUPA'NIN ZİRVESİNDE İSTANBUL HAVALİMANI YİNE AVRUPA'NIN ZİRVESİNDE TBMM Başkanı Şentop, İstanbul'a gelen depremzedelerle iftar yaptı Açıklaması TBMM Başkanı Şentop, İstanbul'a gelen depremzedelerle iftar yaptı Açıklaması Bülent Korkmaz: 'Çok önemli bir adım attık' Bülent Korkmaz: 'Çok önemli bir adım attık'

Son Dakika Güncel 'Endüstri Mirasları' Keşfediliyor - Son Dakika


Advertisement