Eroğlu: Ben Güney Kıbrıs'taki Sayıma Nasıl İnanıyorsam Onlar da Bize İnanmalı - Son Dakika

Eroğlu: Ben Güney Kıbrıs'taki Sayıma Nasıl İnanıyorsam Onlar da Bize İnanmalı

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs'ın, "Kıbrıs Türk tarafında yapılan nüfus sayımına inanmayız" şeklinde yorumlar yaptığını; ancak böyle güvensizlik belirten açıklamaların kendince hiçbir anlamı olmadığını söyledi.

Eroğlu: Ben Güney Kıbrıs'taki Sayıma Nasıl İnanıyorsam Onlar da Bize İnanmalı, System.String[]

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs'ın, "Kıbrıs Türk tarafında yapılan nüfus sayımına inanmayız" şeklinde yorumlar yaptığını; ancak böyle güvensizlik belirten açıklamaların kendince hiçbir anlamı olmadığını söyledi. Eroğlu, "Biz Güney Kıbrıs'ta yapılan sayım hakkında doğru ya da yanlış şeklinde herhangi bir yorum yapmadık. Ben Güney Kıbrıs'ta bana verilecek olan rakamlara nasıl güveniyorsam, bu rakamlar doğrudur diyeceksem, Güney'in de bize vereceği rakamlara inanması lazım." dedi.

KKTC'de bugün yapılan nüfus sayımı sorunsuz bir şekilde devam ediyor. "2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı" nedeniyle 05.00 - 18.00 saatleri arasında sokağa çıkmak yasağının olduğu Kıbrıs Türk tarafında, Deniz ve hava ulaşımı normal seyrinde devam ederken, ülkeye gelen yolcular limanlarda sayılıyor.

Vatandaşların yanı sıra bugün Derviş Eroğlu da sayım memuru tarafından sayılanlar arasına girdi. Kendi konutunda sayıldığı esnada açıklamalarda bulunan Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafında yapılan seçimlere bazı KKTC'li vatandaşların ve Güney Kıbrıs'ın güvensizlik duyduklarını dile getirdi.

Eroğlu, "Öncelikle kendi memurlarımızın yapacağı bir sayıma bazı vatandaşlarımızı inanması bana göre yanlıştır." sözlerini kaydetti. Rum tarafında yapılan nüfus sayımında Türk tarafı olarak herhangi olumsuz bir müdahalede bulunmadıklarını dile getiren Eroğlu, "Rum tarafından Biz Güney Kıbrıs'ta yapılan sayım hakkında doğru ya da yanlış şeklinde herhangi bir yorum yapmadık. Herkes kendi devleti için yapacağı sayımın gerçekleri ortaya koyacak bir sayım sonucu doğuracağına inanarak bu sayımı yapıyoruz. Yoksa ben buna da inanmam diyerek karşı tarafı vereceğimiz sonuçlara göre inandırmaya yitmek bana göre yanlıştır." ifadelerine yer verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı, "Ben Güney Kıbrıs'ta bana verilecek olan rakamlara nasıl güveniyorsam, bu rakamlar doğrudur diyeceksem, Güney'in de bize vereceği rakamlara inanması lazım." diye sözlerini sürdürdü. Eroğlu, "Çünkü bu bir şaka değil. İş olsun diye bir sayım yapmıyoruz. Bu kadar masrafa devletimiz boşu boşuna girmiyor. Gerçekleri öğrenmek ona göre plan ve politikalar yapmak için yapıyoruz. O yüzden kendi kendimize güvensizlik belirten açıklamaların bana göre hiç bir anlamı yoktur." diye konuştu.

KKTC'deki sayımı Birleşmiş Milletler yetkililerinden 7 gözlemci izliyor. BM gözlemcilerinin bir tanesinin takım lideri olduğu sayımda diğer gözlemciler ise 5 ilçedeki sayım bürolarında bulunuyor. Gözlemciler bunun yanı sıra İstedikleri anda da istedikleri bölgelere gidip, denetleme yapabilmelerine imkânına sahip.

Eroğlu: Ben Güney Kıbrıs'taki Sayıma Nasıl İnanıyorsam Onlar da Bize İnanmalı
Eroğlu: Ben Güney Kıbrıs'taki Sayıma Nasıl İnanıyorsam Onlar da Bize İnanmalı
Eroğlu: Ben Güney Kıbrıs'taki Sayıma Nasıl İnanıyorsam Onlar da Bize İnanmalı

Haber Yayın Tarihi: 04.12.2011 13:59 - Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Eroğlu: Ben Güney Kıbrıs'taki Sayıma Nasıl İnanıyorsam Onlar da Bize İnanmalı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Erzurum'a altın rezervi müjdesi: Ekonomiye yıllık 400 milyon dolar kazandıracak Son Dakika: Kuveyt Emiri El-Sabah 91 yaşında hayatını kaybetti Koca, boşanma aşamasında olduğu karısını öldürdükten sonra intihar etti Gasptan tutuklanan 6.5 aylık hamile kadın adliyeden çıkarken yüzünü kapattı Alkolü fazla kaçıran koca, eşini sokak ortasında böyle vurdu İstanbul'daki sel kabusunu en iyi anlatan video! Araç bir anda sürüklenmeye başladı FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı Azerbaycan'dan Ermenistan açıklaması: S-300 füze sistemini harekete geçirdi