Ertuğrul Günay: Eşit Yurttaşlık Hiçbir Zaman Gerçekliğe Kavuşamadı (2) - Son Dakika

Ertuğrul Günay: Eşit Yurttaşlık Hiçbir Zaman Gerçekliğe Kavuşamadı (2)

14.12.2013 13:38
Ertuğrul Günay: Eşit Yurttaşlık Hiçbir Zaman Gerçekliğe Kavuşamadı (2), System.String[]

Çözüm TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİK BİR ÜLKE OLMASI Abant Platformu'nun 'İnanç ve Vicdan Özgürlüğü, Hak ve Hürriyetlerde Eşitlik' konulu oturumunda konuşan Reha Çamuroğlu, "Alevilikle ilgili sorunlara çözüm arıyoruz.

Çözüm TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİK BİR ÜLKE OLMASI

Abant Platformu'nun 'İnanç ve Vicdan Özgürlüğü, Hak ve Hürriyetlerde Eşitlik' konulu oturumunda konuşan Reha Çamuroğlu, "Alevilikle ilgili sorunlara çözüm arıyoruz. Bence çözüm falan aramıyoruz. Çünkü çözüm belli. Çözüm tam anlamıyla Türkiye'nin demokratik bir ülke olması ve bunun gerekliliklerinin yerine getirilmesi. Senelerdir bu hep Kaf Dağı'nın ardındaki bir olay olarak ortaya konuldu ve bir türlü bir arpa boyu yol gidilemedi" dedi.

'RAPORDA APTAL YERİNE KONULUYORUZ'

Alevi Çalıştayları Nihai Raporu'na değinen Çamuroğlu, "Ben bugün neler yapılması gerektiği değil, neler yapılmaması gerektiği üzerine konuşmak istiyorum. Bu konuda bize neler yapılmaması gerektiğini madde madde gösteren bir kılavuz var. Bu kılavuz Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanlığı'nın 7 alevi çalıştayı sonrasında yayınladığı Alevi Çalıştayları Nihai Raporu'dur. 2010 yılında yayınlanan raporudur. Bir takım karar vericilerin zihninde muayyen bir takım sünniler var. ve alevilere tanınacak, alevilere sağlanacak belirli statü ve olanaklardan bu muayyen sünni kardeşlerimiz rahatsız oluyor. ve bu muayyen sünni kardeşlerimizin muayyen olmayan temsilcileri var. Bunlar çeşitli yerlerde yazılar yazıyorlar, konuşuyorlar ve bir yerleri etkiliyorlar. Yani alevilerin karşısına çıkarılan zorlu yokuşlar alevilerin taleplerinin abestliği falan değil, başka vatandaşların direnci. Öyle bir noktaya geldik ki, öyle bir rapor, kılavuz var ki karşımızda bir diyalog nasıl yapılmaz onu anlatıyor bize. Çünkü medeni insanların diyaloğunda birinci koşul muhatabı geri zekalı zannetmemektir, aptal zannetmemektir. Oysa maalesef biz bu raporda aptal yerine konuluyoruz" diye konuştu.

Ertuğrul Günay: Eşit Yurttaşlık Hiçbir Zaman Gerçekliğe Kavuşamadı (2)

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ertuğrul Günay: Eşit Yurttaşlık Hiçbir Zaman Gerçekliğe Kavuşamadı (2) - Son Dakika


Son Dakika

Manchester City, evinde Burnley'yi 5-0 yendi 13 yıllık davada şok gerçek! Eski Muğla Milletvekili Rifat Adnan Akarca 3 kız kardeşin babası çıktı Aşk iddialarını sürekli yalanlayan Barış Murat Yağcı ve Nisa Bölükbaşı, dudak dudağa görüntülendi Bitiş düdüğü sonrası Başakşehirli ve Denizlisporlu futbolcular birbirine girdi Galatasaray, aradığı golü buldu! Sarı kırmızılılar, yıldız futbolcusuyla öne geçti Yüzde 95 etkili olduğu söylenen koronavirüs aşısının ABD'ye sevkiyatına başlandığı iddia edildi Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı Bursa'da koronavirüs kaynaklı ölümler artınca yüzlerce yeni mezar yeri açıldı