Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber: Primi dolana emeklilik yolda - Son Dakika

Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber: Primi dolana emeklilik yolda

20.01.2022 10:27
Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber: Primi dolana emeklilik yolda

Erkekler için yirmi beş, kadınlar için ise yirmi yıl sigortalılık süresi aranacak. EYT için belirlenen formüllerden biri de primi dolana kademeli emeklilik sistemi seçeneği!

Son dönemde yeniden gündeme gelen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) meselesinin çözümü için hazırlıklar devam ediyor. Önceki gün açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "EYT'li kardeşlerimizin durumu çalışma programımızın içerisinde yer alıyor. İnşallah 2022 yılı içerisinde EYT'lilerle ilgili ne yapacağımızın müjdesini, Çalışma Bakanımız ile beraber paylaşacağız" demişti.

İKİ AYRI SANDIKTA ÇALIŞANLARIN DURUMU NE OLACAK?

Takvim Gazetesi'nin haberine göre kulislere sızan detaylar şöyle:

8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanların içinde bulunduğu EYT grubunda sadece SSK'lılar değil, diğer sigorta kurumlarından prim yatırmış olanlar da bulunuyor. Örneğin; daha önce SSK'lı olmuş, ardından memuriyete geçmiş olanlar bulunduğu gibi; önce Bağ-Kur'lu, sonra SSK'lı olarak çalışanlar da var.

Bu sigortalıların hangi kurumdan emekli olacakları da ayrı bir çalışma gerektiriyor. Özellikle memur olanların Emekli Sandığı emeklilik şartlarını doldurmadan emekli olup olamayacakları da ayrı bir soru.

YAŞ SINIRI KONULUR MU?

Kurum değiştirmemiş yani sadece SSK'lı olarak çalışmış olanlar için kademeli bir emeklilik formülü de masada bulunuyor. Buna göre; emeklilik için kadınların 20, erkeklerin 25 yılı doldurmuş olmalarına ve işe giriş tarihlerine göre 5000 ile 5975 prim sayısına ulaşıp ulaşmadığına bakılacak.

Burada primini dolduranların yıl şartını tamamlamalarına göre kademeli olarak emeklilik imkanına kavuşmaları da söz konusu olabilecek. Örneğin; 1998 yılında sigortalı olmuş bir erkek EYT'linin en az 5900 gün prim doldurması gerekiyor. Eğer yaş şartı konulmaz ise bu sigortalının primini tamamlayıp 25 yılı dolduracağı 2023 yılında emekli olabilmesinin yolu açılacak.

Tüm formüller ve alternatifler bir araya getirilerek bir karar verilecek. Özellikle hak sahiplerinin tespiti ve emekli edilme şartları öne çıkacak.

YORUMLAR (4)
  • muzaffer yanıkkollu: EYT ile alakalı şu an için herhangi bir çalışmanın olmadığı böyle bir çalışma olursa herkesle paylaşılacağını söyledi bakan yalan haberle milleti beklenti içerisine sokmanın ne anlamı var şimdi yalan haberlere bir son verin artık ya Cevap Yaz 45 4 Yayından Kaldır
  • Ethem Çetim : bİZ 1999 sonrası için ne olacak :( Bizde mağduruz bu durumdan 2000 yılında sigorta aldım şimdi bakıyoruz emekli olacağız diye..6480 günüm var :( ve emekliliğime 18 yıl var mevcut şartlarda :(( çıkacaksa kanun herkes için çıkmalı :(( Cevap Yaz 6 22 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Güncel Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber: Primi dolana emeklilik yolda - Son Dakika


Advertisement