Facebook kişisel verileri FBI ile paylaşıyor! - Son Dakika

Facebook kişisel verileri FBI ile paylaşıyor!

16.09.2022 17:32
Facebook kişisel verileri FBI ile paylaşıyor!

Facebook, Amerikan kullanıcılarının özel mesajlarını ve verilerini izleyerek hükümet veya otorite karşıtı durumları FBI ile paylaşıyor.

Facebook'un kişisel verileri izlediği ve bunları kullandığı uzun zamandır konuşuluyordu. Şimdiye kadar kişisel verilerin gizliliği hakkında birçok kez soruşturulan şirket, şimdi ise çok daha büyük bir iddia ile karşı karşıya. Yapılan iddiaya göre Facebook, kullanıcılarının özel mesajlarını ve verilerini izliyor.

ABD seçimleri için büyük Facebook iddiası

New York Post tarafından yapılan habere göre Facebook, Amerikan kullanıcılarının özel mesajlarını ve verilerini izleyerek hükümet veya otorite karşıtı durumları FBI ile paylaşıyor. Şirketin aynı şekilde 2020 seçimleri konusunda da FBI'a bilgi sızdırdığı iddia edildi.

Facebook, bilgilerinizin nerede saklandığını bilmiyor!

Uzun süre boyunca bazı özel mesajlar belirlenerek herhangi bir mahkeme kararı olmadan FBI ile paylaşıldığı belirtiliyor. Bu mesajlardan yola çıkan FBI'ın ise belirlenen kişileri yerel terör operasyon birimine ilettiği ifade ediliyor.

Facebook kişisel verileri FBI ile paylaşıyor!

Bu özel mesajları hali hazırda elde eden FBI'ın sonrasında ise durumu yasallaştırmak adına ABD Avukatlık Bürosundan özel görüşmeleri resmi olarak almak için mahkeme celbi talep ettiği belirtiliyor. Bu mesajları inceleyen yetkililer ise sonrasında herhangi bir suç veya şiddet içermediği kanaatine varıyor.

Mesajlara konu olan kişilerin çoğunlukla 2020 seçiminden sonra kızgın olan ve protesto yapmaktan bahseden vatandaşlar olduğu ifade ediliyor. Kişilerin mesajlarında ya da geçmişlerinde suç, şiddet, katliam ya da suikast gibi unsurlara rastlanmadığı belirtiliyor.

Facebook kişisel verileri FBI ile paylaşıyor!

Facebook'un ana şirketi Meta'nın sözcüsü Erica Sackin ise konu hakkında bir açıklama yaptı. Sackin yaptığı açıklamada, Facebook'un FBI ile etkileşim içerisinde olmasının "insanları zarar görmekten korumak" için olduğunu ve bu iddiaların yalan olduğunu ifade etti. Diğer yandan FBI ise konu hakkında net bir açıklama yapmadı.

Kimliğini gizleyen ve tüm bu iddiaların kaynağı olan Adalet Bakanlığı çalışanları ise ise federal kolluk kuvvetlerinin politize edildiğinden ve masum Amerikalıların anayasal haklarının ihlal edilmesinden endişe duyduğu için New York Post'a konuştuğunu ifade ediyorlar. Daha fazla kişinin de bu konu hakkında açıklama yapmaya hazır olduğu belirtiliyor.

Uzun süredir devam eden kişisel bilgilerin korunması konusu, Facebook ve FBI ortaklığı ile farklı bir boyuta taşınmış durumda. Peki siz Facebook'un kişisel verileri FBI ile paylaşması konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete
YORUMLAR
500

Son Dakika Teknoloji Facebook kişisel verileri FBI ile paylaşıyor! - Son Dakika

Bu haber Shiftdelete tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Shiftdelete tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Shiftdelete kurumudur.

Advertisement