Son Dakika Haberleri: Fatih Sultan Mehmet Han'ın Başlattığı 'Kılıçla Hutbe' Geleneği 6 Asırdır Yaşatılıyor

Fatih Sultan Mehmet Han'ın Başlattığı 'Kılıçla Hutbe' Geleneği 6 Asırdır Yaşatılıyor

9 gün önce

Fatih Sultan Mehmet Han'ın başlattığı 'kılıçla hutbe' geleneği 6 asırdır yaşatılıyorEDİRNE - İstanbul'un fethi öncesi ilk olarak Sultan Mehmet Han tarafından Edirne Ulu (Eski) Cami'de başlatılan 'kılıçla hutbe' geleneği kadim şehir Edirne'de 6 asırdır yaşatılmaya devam ediliyor.

Fatih Sultan Mehmet Han'ın başlattığı 'kılıçla hutbe' geleneği 6 asırdır yaşatılıyor

EDİRNE - İstanbul'un fethi öncesi ilk olarak Sultan Mehmet Han tarafından Edirne Ulu (Eski) Cami'de başlatılan 'kılıçla hutbe' geleneği kadim şehir Edirne'de 6 asırdır yaşatılmaya devam ediliyor.
Edirne'de Osmanlı Dönemi'nin başyapıtı olarak gösterilen Selimiye Camii'nin tam karşısında bulunan ve kentin en eski camii olma özelliğini taşıyan Edirne Ulu (Eski) Cami'de, İstanbul'un fethi öncesi Sultan Mehmet Han tarafından başlatılan kılıçla hutbe okuma geleneği 6 asırdır kesintisiz olarak yaşatılıyor.
Ulu Cami Müezzinlerinden İsmail Şen, yaklaşık 600 yıldır ecdat geleneğini yaşattıklarını belirterek, cuma ve bayram namazlarında gerçekleştirdikleri kılıçla hutbe geleneğini izlemek ve şahit olmak için Türkiye'nin dört bir yanından cemaatin camiye geldiğini belirtti.
"Şehzadeler kılıçlarını Ulu Cami'de kuşanıyordu"
Osmanlı'ya 92 yıl başkentlik yaptığı dönemde şehzadelerin tahta çıkma törenlerinin ve kılıç kuşanma merasimlerinin de Ulu Cami'de yapıldığını hatırlatan Şen, "Edirne Ulu Cami, 1403-1414 yıllarında yapılan kentimizin ilk büyük ulu camisidir. Camiyi yaptıran padişahlarımız arasında Süleyman Çelebi, Musa Çelebi ve son olarak da Mehmet Çelebi'ye nasip olmuştur" dedi.
"Türkiye'nin dört bir yanından izlemeye geliyorlar"
Şen, asırlardır yaşatılan ecdat yadigarı geleneği bizzat yaşamak için ülkenin dört bir yanından vatandaşların camiye akın ettiklerini dile getirerek, "Edirne Ulu Cami'de yaklaşık 600 yıldır cuma namazlarına, bayram namazlarına hutbeye kılıçla çıkarız. Bu geleneği senelerdir, asırlardır Edirne'mizde Ulu Cami'mizde yaşatmaktayız. Tabi bu güzel mabette, bu geleneği Türkiye'mizin her tarafından gelip izlemek isteyen cemaatimiz gelirler, bu havayı yaşarlar" diye konuştu.
"İlk olarak Sultan Mehmet Han başlattı"
Sultan Mehmet Han'ın 1453 yılında İstanbul'u fethetmeden önce ilk olarak Ulu Cami'de kılıçla hutbesini okuduğunu ve fetih kararını açıkladığını anlatan müezzin Şen, "İstanbul'un fethi Edirne'den başlar. Edirne'de İstanbul'un fethi kararı Ulu Cami'de alınmıştır. Sultan Mehmet Han, Edirne'de bu kararı aldıktan sonra Cuma namazını burada kıldırır. Hutbeyi kılıçla okur, buradan 'Bismillah' der yola çıkılır, İstanbul'un fethi müyesser olur. Bu geleneği biz asırlardır devam ettirmekteyiz. İnşallah kıyamete kadar da bu gelenek devam edecek" dedi.
"Sol elde taşınıyor, 'barış' mesajı veriliyor"
600 yıldır, 'kılıçla hutbe' geleneği ile Osmanlı'nın naif ve keskin zekası ile Edirne'den düşmana korku tüm cihana barış mesajı veriliyor. Kılıçla hutbe okunması geleneğinde, kılıç sol ele alınıyor. Her ne kadar kılıçla hutbe okunsa da sol elde taşınması bir barışın temsili. Dosta, düşmana karşı 'Şu anda kılıç sol elde ve biz barışı temsil ediyoruz' ifadesi aktarılıyor.
Fatih Sultan Mehmet Han'ın Başlattığı 'Kılıçla Hutbe' Geleneği 6 Asırdır Yaşatılıyor
Haber Yayın Tarihi : 17.05.2019 03:37 Kaynak: İHABayramda Sahneye Çıkacak Ünlülerin Alacakları Ücretler Belli Oldu Bakan Soylu, "Yarın Eyvah Para Etmez" Deyip Uyardı: Türkiye'ye Saldırabilirler Çalışmalar Başladı! Van'a 50 Fabrika Kurulacak "Kafa Keseceğim" Diyen Suriyeli Sığınmacı Gözaltına Alındı!