Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü İşgal Girişiminde 61 Askere Rekor Ceza İstendi - Son Dakika
Güncel

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü İşgal Girişiminde 61 Askere Rekor Ceza İstendi

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü\'nü İşgal Girişiminde 61 Askere Rekor Ceza İstendi

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü işgal etmeye çalışan bir yarbay, bir binbaşı, biryüzbaşı, bir üsteğmen, 10 uzman çavuş, 47 er olmak üzere 15'i tutuklu 61 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı.

05.07.2017 15:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü işgal etmeye çalışan bir yarbay, bir binbaşı, bir

yüzbaşı, bir üsteğmen, 10 uzman çavuş, 47 er olmak üzere 15'i tutuklu 61 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı.

3 kişinin şehit olduğu 49 kişinin de yaralandığı işgal girişimiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan 574 sayfalık iddianamede, darbe girişimi günü darbecilerin stratejik öneme sahip olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü ele geçirmek ve İstanbul trafiğini kontrol altına almak için 4 adet tank ve 3 adet zırhlı araçla Kuleli Askeri Lisesi ve 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çıkış yaptıkları anlatıldı. Yarbay Ahmet Uygun'un öncülüğünde çıkan askerlerin halkın tepkisiyle karşılaştıkları, teslim olun çağrılarına rağmen halka doğru ateş ettikleri, tanklarla araçları ezdikleri belirtildi.

3 ŞEHİT 49 YARALI

İddianamede maktuller Hasan Kaya'nın uzun namlulu silahla ateş edilerek, İsmail Kefal'in çıktığı tank üzerinden düşerek, Şükrü Bayrakçı'nın ise aracının içindeyken üzerinden geçen tankın ezmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. 49 kişinin de darbecilerin ateş etmesi sonucu yaralandığı kaydedildi. 99 kişinin şikayetçi olarak yer aldığı iddianamede 15 şüphelinin tutuklu olduğu 46 erin ise tutuksuz oldukları belirtildi.

REKOR CEZALAR İSTENDİ

İddianamede en yüksek ceza tutuklu şüpheli Yarbay Adnan Uygun'a istendi. Uygun'un Hasan Kaya'yı yakın mesafeden ateş ederek öldürdüğü, 40 kişiyi de yine ateş ederek yaraladığı belirtildi. Uygun için, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Kasten öldürme" suçlarından dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla, 40 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etme suçundan 690 yıldan bin 60 yıla, "Silahla kasten yaralama" suçundan 6 yıldan 18 yıla olmak üzere toplam 703 yıldan bin 93 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Uzman çavuşlar Ebubekir Yücel, Ferhat Kaymakçı ve Murat Berkmen'in de, darbecilere direnirken bulunduğu tankın üzerinden düşen İsmail Kefal'in ölümüne sebebiyet verdikleri belirtildi. Bu şüpheliler hakkında da, "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Kasten öldürme" suçlarından 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet, 39 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 672 yıldan 1033 yıl 6 ay, 3 kez hafif şekilde kasten yaralama suçundan 1 yıldan 3 yıla, "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçundan da 7,5 yıldan 15'er yıla olmak üzere toplam 680 yıl 6 aydan bin 51 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edildi. Mustafa Ceyhan ile uzman çavuş Seyit Ahmet Gündüz hakkında ise tankla Şükrü Bayrakçı'nın içinde bulunduğu aracının üzerinden geçerek ölümüne sebebiyet verdikleri belirtildi. Bu şüpheliler hakkında da, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Kasten öldürme" suçlarından dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, 31 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 534 yıldan 821 yıla kadar, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan 2 yıl ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçundan da 7,5 yıldan 15'er yıla olmak üzere toplam 541 yıl 6 aydan 838 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Şüpheliler Caner Omay, Erçin Keskin, Gökhan Bolu, Hilmi Ertuğrul, Onur Yeniburgaz ve Muhammet Hanifi Ertosun'un, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, 31 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 534 yıldan 821 yıla kadar, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan 2 yıl ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçundan da 7,5 yıldan 15'er yıla olmak üzere toplam 541 yıl 6 aydan 838 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Şüpheliler Ayhan Tüfekli, Azmi Alan, Bahadır Köse ve Oğuz Aktürk"ün, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "Trafik güvenliğini tehlikeye sokma" suçundan 2 yıl ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçundan da 7,5 yıldan 15'er yıla olmak üzere toplam 7.5 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede tamamı er olan 45 şüpheli hakkında ise, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçundan da 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istendi. Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü İşgal Girişiminde 61 Askere Rekor Ceza İstendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Düzce'de Av Sezonu Sonlandı
  10:26 Düzce'de Av Sezonu Sonlandı

  Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, 2023-2024 av sezonunun 3 Mart 2024 tarihi itibariyle sona erdiğini duyurdu. Av sezonunun kapanmasıyla birlikte avlanmanın, rahatsız etmenin ve yavruları ile yumurtalarını toplamanın yasak olduğu vurgulandı.

 • Düzce Gençlik Merkezi Gönüllüleri Camide Temizlik Yaptı
  10:26 Düzce Gençlik Merkezi Gönüllüleri Camide Temizlik Yaptı

  Düzce Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi gönüllü gençleri, Ramazan öncesi camide temizlik yaparak hazırlıklara başladı. Gençler, caminin en ufak ayrıntısına kadar temizlik ve dezenfekte çalışmaları yaparak Ramazan ayına hazırlandılar. Camiye gelenler, gençlerin yaptığı temizliği görünce tebrik etti ve teşekkür etti.

 • Doğu Karadeniz'den Türk somonu ihracatı yüzde 24 arttı
  10:26 Doğu Karadeniz'den Türk somonu ihracatı yüzde 24 arttı

  Doğu Karadeniz'den ocak-şubat döneminde yapılan Türk somonu ihracatı yüzde 24 artarak 19 milyon 45 bin 787 dolara ulaştı. Bölgeden 11 ülkeye 3 bin 778 ton Türk somonu ihraç edildi. Rusya Federasyonu en fazla ihracat yapılan ülke oldu.

 • Çelikhan'da 4 Bin Tüplü Ceviz Fidanı Üreticilere Dağıtıldı
  10:25 Çelikhan'da 4 Bin Tüplü Ceviz Fidanı Üreticilere Dağıtıldı

  Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde Orman İşletme Şefliği tarafından Şanlıurfa ve Adıyaman Orman Fidanlık Müdürlüğü bünyesinde yetiştirilen 4 bin tüplü ceviz fidanı üreticilere dağıtıldı. Dağıtım töreninde konuşan Çelikhan Orman İşletme Şefi Mahmut Keskinkılıç, fidanların ileride güzel hasatlar elde edilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

 • Romulo Cardoso Göztepe'ye 5 gole doğrudan katkı sağladı
  10:25 Romulo Cardoso Göztepe'ye 5 gole doğrudan katkı sağladı

  Göztepe'nin Club Athletico Paranaense'den transfer ettiği Romulo Cardoso, çıktığı 4 maçta 3 gol 2 asist yaparak takıma 5 gol katkısı sağladı. Boluspor maçında attığı 2 golle taraftarların önünde ilk gollerini atan Romulo, tribüne çağrılarak üçlü çektirdi.

 • Elazığ'da 24 kilo 650 gram eroin ele geçirildi, 4 şüpheli gözaltına alındı
  10:25 Elazığ'da 24 kilo 650 gram eroin ele geçirildi, 4 şüpheli gözaltına alındı

  Elazığ'da polis ekiplerinin uyuşturucuyla mücadele çalışmaları kapsamında yapılan operasyonda, 24 kilo 650 gram eroin ele geçirildi. Operasyon sonucunda 4 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler, 'Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.

 • Elazığ'da Kaçak Tütün Operasyonu: Binlerce Makaron ve Tütün Doldurma Makinesi Ele Geçirildi
  10:25 Elazığ'da Kaçak Tütün Operasyonu: Binlerce Makaron ve Tütün Doldurma Makinesi Ele Geçirildi

  Elazığ'da polis ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda, 61 bin 800 içi doldurulmuş ve 32 bin boş makaron ile 3 adet tütün doldurma makinesi ele geçirildi. Operasyon sonucunda şüpheli şahıslar hakkında adli işlem başlatıldı.

 • ÇBK Mersin, Casademont Zaragoza'yı yenerek Final Four'u hedefliyor
  10:24 ÇBK Mersin, Casademont Zaragoza'yı yenerek Final Four'u hedefliyor

  FIBA Kadınlar Avrupa Ligi çeyrek finalinde ÇBK Mersin, İspanya'nın Casademont Zaragoza takımını yenerek Dörtlü Final'e yükselmeyi hedefliyor. İlk maçı kazanan ÇBK Mersin, deplasmandaki rövanşı kaybetmesine rağmen son maçta taraftar desteğiyle galibiyeti hedefliyor. Başantrenör Ceyhun Yıldızoğlu ve kaptan Sinem Ataş, Final Four'a kalma inancını dile getirdi.

 • Vakfıkebir Ekmeği ve Külek Peyniri Coğrafi İşaret Aldı
  10:24 Vakfıkebir Ekmeği ve Külek Peyniri Coğrafi İşaret Aldı

  Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinde üretilen ve coğrafi işaret almaya hak kazanan Vakfıkebir Ekmeği ve Külek Peyniri, bölgenin önemli kültürel ve gastronomik değerleri arasında yer alıyor.

 • Hatay'ın Samandağ ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  10:24 Hatay'ın Samandağ ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Hatay'ın Samandağ ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.


Advertisement