Fazıl Küçük, Ölümünün 34'üncü Yılında KKTC'de Anıldı - Son Dakika
Güncel

Fazıl Küçük, Ölümünün 34'üncü Yılında KKTC'de Anıldı

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük, ölümünün 34'üncü yılında Lefkoşa'daki kabri başında anıldı.

15.01.2018 14:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük, ölümünün 34'üncü yılında Lefkoşa'daki kabri başında anıldı.

Küçük'ün ölüm yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC'nin ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, bakanlar, milletvekilleri, üniversite rektör ve temsilcileri, muharip dernekler, dernek, kurum, kuruluş ve okullardan temsilciler katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, Küçük'ün Kıbrıs Türk toplumu için büyük bir değere sahip olduğunu söyledi.

Küçük'ün toplumsal bilinci uyandırmak amacıyla yoğun çaba harcadığını, bunun için o günün zor koşullarında gazete çıkardığını belirten Akıncı, bir yandan teknik yetersizliklerle diğer yandan sömürge yönetiminin uyguladığı sansürle mücadele ettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Dr. Küçük'ün, toplum sorunlarını bir bütün olarak kavrayan ve var olma mücadelesini sadece Kıbrıs sorunu bağlamına indirgemeyen tavrının bugüne ışık tuttuğunu kaydeden Akıncı, toplumsal hayatın bir bütün olduğunu, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda aynı anda mücadeleyi gerekli kıldığını bildirdi.

Konuşmasının ardından anıt özel defterini imzalayan Akıncı, şunları yazdı:

"Aziz doktor Fazıl Küçük, aramızdan ayrılışınızın 34'üncü yılında sizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz. Kıbrıs Türk halkına en zor zamanlarda önderlik ettiniz. Bir doktor ve gazete sahibi olarak ve gerektiğinde de bir siyasetçi olarak yıllarca toplumumuza hizmetler verdiniz. Bu adada tahakküm altına girmeden özgür bir toplum olarak yaşayabiliyorsak ve eşitlik güvenlik içinde yeni bir gelecek inşası için çalışma yapabiliyorsak bunda sizin özverili çabalarınızın büyük rolü vardır. Halkımız bu katkılarınızı hiçbir zaman unutmayacaktır. Ruhunuz şad olsun."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fazıl Küçük, Ölümünün 34'üncü Yılında KKTC'de Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Okul Sıraları Deprem Sığınaklarına Dönüşüyor
  08:18 Okul Sıraları Deprem Sığınaklarına Dönüşüyor

  2023 yılında yaşanan doğal afetlerin ardından, çocukları korumak için tasarlanan deprem sığınaklı okul sırası, dikkat çekici bir yenilik olarak öne çıkıyor. 'Life Triangle Desk' adı verilen bu masa, deprem veya sarsıntı durumunda güvenli bir üçgen şeklindeki sığınak haline dönüşüyor. Tasarım, okullarda güvenlik önlemlerinin nasıl daha yenilikçi ve etkili hale getirilebileceğini gösteriyor ve eğitim kurumlarının acil durumlara hazırlıklı olma yaklaşımını değiştirebilir.

 • Bitcoin Fiyatı 67 Bin Doları Aşarak Rekor Tazeledi
  08:18 Bitcoin Fiyatı 67 Bin Doları Aşarak Rekor Tazeledi

  Son haftalarda kripto para piyasasında yaşanan hareketlilik, yatırımcıları heyecanlandırıyor. Dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin, 67 bin doları aşarak rekor kırdı. Bitcoin'in yükselişi devam ederse fiyatı 70 bin doları geçebilir. Ancak kripto para piyasasının sürprizlere açık olduğu unutulmamalıdır.

 • Instagram DM Özelliği ile Mesajları Düzenleme Devrede
  08:18 Instagram DM Özelliği ile Mesajları Düzenleme Devrede

  Instagram, kullanıcıların daha iyi bağlantı kurmasına ve sohbet etmesine yardımcı olacak DM özelliklerini devreye aldı. Bu özelliklerin arasında en çok gönderilen mesajların düzenlebilmesi yer alıyor. Mesajları gönderdikten 15 dakika sonrasına kadar düzenleme, gelen kutusunun üst kısmına üç sohbete kadar sabitleme ve okundu bilgisini sohbet bazında değiştirme gibi özellikler bulunuyor. Ayrıca kullanıcılar artık DM'de hızlı kullanım için favori çıkartmalarını kaydedebilecek ve mesajlara çıkartma, GIF, video, fotoğraf veya ses kaydı ekleyebilecek. Yeni temalar da eklenerek kullanıcıların sohbetlerini daha renkli hale getirecek.

 • Çanakkale'deki 4.9'luk deprem büyük İstanbul depremini tetikler mi? Deprem uzmanı Şükrü Ersoy yanıtladı
  07:55 Çanakkale'deki 4.9'luk deprem büyük İstanbul depremini tetikler mi? Deprem uzmanı Şükrü Ersoy yanıtladı

  Çanakkale'nin Yenice ilçesi merkezli 4.9 büyüklüğündeki deprem İstanbul'da da hissedildi. Kısa süreliğine paniğe neden olan depremin ardından akıllara "Sarsıntı büyük İstanbul depremini tetikler mi?" sorusu gelirken deprem uzmanı Şükrü Ersoy "Beklediğimiz Kuzey'deki kol Kuzey Anadolu Fayı'nın kuzey koluyla ilgili deprem değil" açıklamasında bulundu.

 • Milli Savunma Bakanlığı, Gazze'deki ihtiyaç sahipleri için sağlık malzemelerini Ürdün'e ulaştırdı
  07:47 Milli Savunma Bakanlığı, Gazze'deki ihtiyaç sahipleri için sağlık malzemelerini Ürdün'e ulaştırdı

  Milli Savunma Bakanlığı, Gazze'deki ihtiyaç sahipleri için hazırlanan sağlık malzemelerinin A400M tipi uçak ile dün Ürdün'e ulaştırıldığını bildirdi. Uçağa yerleştirilen malzemelerin görüntüleri paylaşılarak, 'Gazzeli kardeşlerimiz için hazırlanan sağlık malzemeleri, Kayseri'deki 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığımızdan havalanan A400M tipi uçak ile Ürdün'e ulaştırıldı.' ifadeleri kullanıldı.

 • Bahar: Uyanmaya Hazır Mısın? 4. Bölüm
  06:22 Bahar: Uyanmaya Hazır Mısın? 4. Bölüm

  Bahar yeni bir başlangıca adım atmışken aile Umay'ın hastaneye kaldırılma haberiyle sarsılır. Cihan Taşkeski'nin gelişi Evren ve Timur'u karşı karşıya getirir. Bahar, Umay'la arasındaki sorunları düzeltmeye çalışırken Timur'a büyük bir sürpriz beklemektedir. Timur'un açığını yakalayan Bahar, şüphesiyle sınanırken hastane macerasında mücadele etmeye devam eder.

 • TEM Otoyolu'nda korkunç kaza! Yolun karşısına geçmeye çalışan 4'ü aynı aileden 5 kişi öldü
  05:47 TEM Otoyolu'nda korkunç kaza! Yolun karşısına geçmeye çalışan 4'ü aynı aileden 5 kişi öldü

  İstanbul TEM Otoyolu Pendik mevkiinde seyir halindeki otomobil, yolun karşısına geçmeye çalışan 4'ü aynı aileden 5 kişiye çarptı. Korkunç kazada 5 kişi yaşamını yitirirken otomobil içinde sıkışan sürücü ağır yaralandı.


Advertisement