Son Dakika Haberleri: Fitch, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın görevden alınmasını değerlendirdi

Fitch, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın görevden alınmasını değerlendirdi

2 ay önce

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasını değerlendirdi. Fitch, söz konusu kararın yabancı sermaye girişini tehlikeye atabileceğini söyledi.

Fitch'den yapılan değerlendirmede Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasının, Türkiye'nin büyük dış finansman ihtiyacını karşılamak için gereken yabancı sermaye girişini tehlikeye atabileceği ve bankaların vadesi gelen borçlarını yeniden finanse etmesini zorlaştırabileceği belirtildi.

'REFİNANSMAN RİSKİ DEVAM EDİYOR'

Fitch, Türk bankalarının Ağustos 2018'de TL'deki değer kaybından bu yana döviz mevduat akışlarının desteğiyle döviz likidite zorluklarını aştığını ancak refinansman riskinin devam ettiğini belirtti.

"BORCU YENİDEN FİNANSE ETMEK ZOR OLABİLİR"

Fitch'den değerlendirmede, "Döviz mevduatlar birinci çeyrekte yüzde 12 artarak döviz likiditesini destekledi ve bankalar artan bir maliyetle de olsa dış fonlamaya erişmeye devam ediyor. Ancak, vadesi gelen dış borcun miktarı yüksek ve TL'deki oynak seyir, jeopolitik gerilimler veya politika belirsizliği nedeniyle yatırımcının iştahının zayıflaması durumunda bu borcu yeniden finanse etmek zor olabilir" denildi.

Haber Yayın Tarihi: 17.07.2019 12:29 Sınır tanımayan imam, boş vakitlerinde dövüş müsabakası hakemliği yapıyor
İbrahim Büyükak, eşiyle birlikte çektirdikleri 18 yıl önceki fotoğrafı yayımladı Eda Taşpınar, ilk yaptığı mesleği anlattı: Kusan mankenlerin saçlarını tutuyordum