Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kudüs'teki Osmanlı hediyesi önünde İsrail polisi ile tartıştı - Son Dakika
BBC

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kudüs'teki Osmanlı hediyesi önünde İsrail polisi ile tartıştı

2 ay önce

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kudüs'te bulunan ve Fransız toprağı olarak kabul edilen kilisenin önünde İsrailli polisle tartıştı. Macron, "Burayı terk et" diyerek polise kızarken söz konusu kilisenin Osmanlı Padişahı I. Abdülmecid tarafından yaptırıldığı ve Fransa'ya hediye edildiği biliniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kudüs ziyareti sırasında gittiği Fransız Kilisesi'nde İsrailli güvenlik güçlerini görünce öfkelendi ve "Çıkın buradan" diye bağırdı.

Azize Anne kilisesi, 19. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu Padişahı I. Abdülmecid tarafından Fransa'nın Kırım savaşındaki desteği nedeniyle İmparator III. Napolyon'a hediye edilmişti. Kilise hala Fransa toprağı olarak sayılıyor.

Emmanuel Macron, kilise girişinde tartıştığı İsrailli güvenlik yetkilisine, "Lütfen kurallara saygı duyun. Bu kurallar yüzyıllardır yürürlükte. Benimle değişmeyecekler" dedi.

MACRON'DAN İSRAİL POLİSİNE: BURAYI TERK ET LÜTFEN

Le Parisien gazetesinden bir muhabirin kaydettiği ve Twitter'da paylaştığı videoda Macron İngilizce konuşuyor ve oldukça sinirli bir şekilde "Herkes kuralları gayet iyi biliyor. Yaptığın hareket hiç hoşuma gitmedi. Burayı terk et lütfen" diyor.

İsrail istihbaratı Shin Bet ve Kudüs Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan ortak açıklamada, güvenlik güçlerinin kilisede Macron'a eşlik etmeleri önceden kararlaştırılmıştı dedi. Açıklamada ayrıca "Macron yaşananlardan dolayı özür diledi ve güvenlik personeliyle el sıkıştı" dendi.

Fransa'dan Cumhurbaşkanı Macron'un özür dilediğine dair bir açıklama yapılmadı.

İsrail'in 1967'de Filistinlilerin yaşadığı Doğu Kudüs'ü ilhakından sonra, bölgedeki Fransız kilisesi de İsrail idaresi altındaki kısımda yer almıştı. Ancak Fransa dahil Batılı güçler Doğu Kudüs'ün ilhakını tanımadıkları için Azize Anne kilisesinin statüsü konusunda tartışmalar ve diplomatik girişimler hiçbir zaman sonuca vardırılamamıştı.

CHIRAC DA TARTIŞMIŞTI

Azize Anne Kilisesi'ndeki İsrailli güvenlik güçleriyle tartışan ilk Fransız Cumhurbaşkanı Macron değil.

1996'da eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da Azize Anne Kilisesi önünde sinirlerine hakim olamamış ve İsrailli güvenli güçlerinin davranışını 'provokasyon' olarak tanımlamıştı.

Chirac, kalabalık bir itiş kakışın ortasındayken İsrailli yetkililere "Ne istiyorsun? Uçağıma binip Fransa'ya dönmemi mi istiyorsun? İstediğin bu mu?" diye bağırmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kudüs'teki Osmanlı hediyesi önünde İsrail polisi ile tartıştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'a tepki: Beyin ölümünü kontrol ettir

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan NATO açıklaması: Sözlerimin arkasındayım

Trump'a karşı rahat olan Macron'un, Erdoğan'la olan fotoğrafı tekrar gündeme geldi

Gerginlik sonrası bir ilk! Erdoğan ve Macron arasındaki samimi anlar objektiflere yansıdı

BBC
Haber Yayın Tarihi: 23.01.2020 03:45 Son Dakika

Adliyede kadın avukatın etek altı fotoğrafını çeken katibe 15 yıl hapis istendi
Azeri yetkilinin var gücüyle tokalaşması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı şaşırttı Ünlü şarkıcı Hadise'nin makyajsız fotoğrafları Instagram'da gündem oldu