GAÜN'de Halk Kültüründe Oyun Müzik Dans Sempozyumu - Son Dakika

GAÜN'de Halk Kültüründe Oyun Müzik Dans Sempozyumu

17.10.2019 17:15
GAÜN'de Halk Kültüründe Oyun Müzik Dans Sempozyumu

GAZİANTEP (AA) Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen Halk Kültüründe Oyun Müzik Dans Sempozyumu açılış töreni GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşti.

GAZİANTEP (AA) Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen Halk Kültüründe Oyun Müzik Dans Sempozyumu açılış töreni GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşti.

Sempozyumun açılışında konuşan GAÜN Rektör Vekili Prof. Dr. Metin Bedir, Türkiye'nin bir takım siyasal veya diğer nedenlerden dolayı uzun yıllar boyunca karmaşa içinde bırakılarak, kültüründen uzaklaştırıldığını vurguladı.

"Tarihi dokumuzun ruhumuza işlediği geleneklerden, göreneklerden neredeyse ayrıştırılmak üzere bir takım planların, maksatlı eylemlerin etkisi altında kaldığımıza inanıyorum." diyen Bedir, şunları kaydetti:

"Elektronik çağında bir gençlik yetişiyor. Herkesin elinde bir cep telefonu var. Annesine babasına saygıdan, küçüklerine sevgiden habersiz veya bir diğer deyişle gençlerimiz gelecek kaygısına düşürülerek bir sınav maratonu içerisine alınıyor. Üniversite çağına gelmiş çocuklar kendini ifade etmekten aciz, Türkiye haritasını önüne koyduğumuzda Ağrı'nın, Karadeniz'in, Trabzon'un yerini göstermekten aciz. Biz bu acı gerçeklerin ışığında artık özümüze geri dönmek zorundayız."

GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Zinnur Gerek de, oyun, müzik ve dansın insanlığın ilk iletişim araçlarından olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bu araçlar, çıkış kaynağında hangi amaca hizmet etmiş, ya da hangi duygu ve düşüncenin ifade aracı olmuş bilemeyebiliriz. Ancak, içinden çıktığı toplumun kültürel üretiminin bu kaynaklardan beslendiğini, ayrıca toplumların temsil ve tanıtımında en çok etki yaratan kültürel özelliklerin bu üç başlık altında toplandığını çok iyi biliyoruz. Bu sebepledir ki, halk kültüründe oyun müzik ve dans kavramları bizlere gerek derinliği ve gerekse genişliği bakımından, çok değerli bir çalışma alanı yaratıyor."

Açılış konuşmaları sonrasında, Kıshıgjargal Norolkhoojav tarafından Şaman Ayin Sunumunu ise salondaki katılımcılar ilgiyle izledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel GAÜN'de Halk Kültüründe Oyun Müzik Dans Sempozyumu - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Kiralık oda ilanı için görüşmeye giden üniversite öğrencisi kız, gece boyunca tecavüze uğradı 16:54 Kiralık oda ilanı için görüşmeye giden üniversite öğrencisi kız, gece boyunca tecavüze uğradı Kur'an kursunda skandal! 15 yaşındaki çocuğa aylarca cinsel istismarda bulunmuşlar 16:53 Kur'an kursunda skandal! 15 yaşındaki çocuğa aylarca cinsel istismarda bulunmuşlar Defne Samyeli, Mustafa Sandal'a açtığı 1 liralık tazminat davasını kazanamadı 16:37 Defne Samyeli, Mustafa Sandal'a açtığı 1 liralık tazminat davasını kazanamadı
Laf attığı gruptan dayak yiyeceğini anlayınca 15:58 Laf attığı gruptan dayak yiyeceğini anlayınca "Bunlar PKK'lı" diyerek yardım istedi Koronavirüs aşısına bakış açısını belirleyen ankete göre, en çok hangi partinin seçmeni aşıya karşı? 15:49 Koronavirüs aşısına bakış açısını belirleyen ankete göre, en çok hangi partinin seçmeni aşıya karşı? Sümeyye Erdoğan, kayınpederi Özdemir Bayraktar'ın tabutuna yaş dolu gözlerle baktı 15:16 Sümeyye Erdoğan, kayınpederi Özdemir Bayraktar'ın tabutuna yaş dolu gözlerle baktı
İddianamede ortaya çıkan yeni detaylar: Baygın olduğu sırada Eda Nur'la zorla ilişkiye girdiler 14:35 İddianamede ortaya çıkan yeni detaylar: Baygın olduğu sırada Eda Nur'la zorla ilişkiye girdiler İbrahim Tatlıses'in gelini Yasemin Şefkatli'ye düğünde taktığı altın kemerin fiyatı öğrenildi 14:07 İbrahim Tatlıses'in gelini Yasemin Şefkatli'ye düğünde taktığı altın kemerin fiyatı öğrenildi
Advertisement