Son Dakika Haberleri: Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma" Davası

Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma" Davası

4 yıl önce

TMK 10. maddesiyle görevli mahkemelerin kaldırılmasının ardından İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek dava, 7 Nisan tarihine ertelendi.

Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma
Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etmesi kararlaştırılan, 10'u muvazzaf asker, 15'i tutuklu 357 sanığın yargılandığı "Gizli bilgi ve belge bulundurma" davası 7 Nisan Pazartesi günü görülmeye devam edilecek.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesi uyarınca kurulan ve kamuoyunda "özel yetkili mahkemeler" olarak bilinen ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyi de içeren "Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylamasının ardından, HSYK tarafından, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen  "Gizli bilgi ve belge bulundurma" davasının İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verildi. 

12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde son olarak 16 Ocak günü ele alınan ve bugüne ertelenen davaya ilişkin İzmir Adli Yargı Komisyon Başkanlığı ile 5. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti toplantı yaptı. Toplantıda davanın 7 Nisan Pazartesi günü görülmeye devam edilmesi kararı verildi. Davanın 2013/9 olan dosya numarası da 2014/100 olarak belirlendi.

Davanın tutuklu sanıkları adliyeye getirilmezken, bazı tutuksuz sanıkların ise bugün görüleceği beklentisiyle duruşmaya geldiği görüldü. Güvenlik güçleri de, davanın görüldüğü İzmir Adliyesi Sosyal Tesisler Konferans Salonunda, duruşma yapılacak gibi tedbir alırken, davanın ertelendiğinin açıklanmasıyla bu tedbirler kaldırıldı.

 

-Dava

TMK 10. maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç'ın "askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma" suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker, 79'u tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 yıl ile müebbet hapis arasında değişen cezalar istenmişti.

İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği iddia edilmişti.

Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek" suçlarından müebbet ve 9'ar yıl, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 ila 6 yıl hapis cezası talep edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2013 yılı nisan ayında görülmeye başlanan davada bugüne kadar 44'ü Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından olmak üzere tutuklu 64 kişi tahliye edilmişti. - İzmir


Lolita Lakaplı Eski Manken Selin Toktay'ın Son Hali Herkesi Şoke Etti Türkiye'ye Ateş Açan Terörist Öldürüldü, Bulunduğu Bina Delik Deşik Edildi
BM'deki Kritik Afrin Toplantısı Sonrası Fransa'dan Türkiye'ye İtidal Çağrısı Geldi