Güney Afrikalı liderler Mozambik'teki terör krizine karşı "ortak yanıt" verilmesi çağrısı yaptı - Son Dakika

Güney Afrikalı liderler Mozambik'teki terör krizine karşı "ortak yanıt" verilmesi çağrısı yaptı

08.04.2021 18:55
Güney Afrikalı liderler Mozambik'teki terör krizine karşı

Güney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC), Mozambik'teki terör saldırıları nedeniyle yaşanan güvenlik krizine karşı "ortak yanıt" verilmesi çağrısı yaptı.

Güney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC), Mozambik'teki terör saldırıları nedeniyle yaşanan güvenlik krizine karşı "ortak yanıt" verilmesi çağrısı yaptı.

Afrika'daki 16 ülkenin üye olduğu SADC üyesi ülkelerin liderleri, Mozambik'in başkenti Maputo'da bir araya gelerek bu ülkedeki Ensar'ul Sunna terör örgütünün saldırıları nedeniyle yaşanan krizi görüştü.

SADC Savunma ve Güvenlik Politikası Kurulu Başkanlığını yürüten Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi, açılış konuşmasında, Mozambik'teki terör saldırılarına karşı "ortak yanıt" verilmesi çağrısı yaptı.

Masisi, "Mozambik'in kuzeyindeki terörist saldırılar sadece Mozambik halkını değil tüm güney Afrika bölgesini tehdit ediyor ve bu yüzden saldırılara karşı ortak yanıt vermeliyiz." dedi.

Ensar'ul Sunna 4 yıldır saldırı düzenliyor

Hint Okyanusu kıyısındaki Doğu Afrika ülkesi Mozambik'te, Ensar'ul Sunna terör örgütünün sivillere yönelik saldırıları nedeniyle göç edenlerin sayısı 670 bini geçti.

Mozambik'te, doğal gaz ve değerli maden kaynaklarının bulunduğu Tanzanya sınırındaki Cabo Delgado'da, 4 yıl önce ortaya çıkan terör örgütü Ensar'ul Sunna'nın saldırılarında bugüne kadar 2 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Söz konusu saldırıları gerçekleştiren ve terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı olduğu ileri sürülen silahlı grubu, yerel halk, "Eş-Şebab" olarak adlandırılıyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Güney Afrikalı liderler Mozambik'teki terör krizine karşı 'ortak yanıt' verilmesi çağrısı yaptı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Babacan'dan ittifak açıklaması: İki parti haricindeki partilerle ilişki zeminimiz sıcak, buna HDP de dahil Babacan'dan ittifak açıklaması: İki parti haricindeki partilerle ilişki zeminimiz sıcak, buna HDP de dahil Çok yüksek riskli iller arasındaki Erzincan'da alışverişlere 'her aileden bir kişi' kısıtlaması getirildi Çok yüksek riskli iller arasındaki Erzincan'da alışverişlere 'her aileden bir kişi' kısıtlaması getirildi Şampiyonlar Ligi'nde yarı final oynayacak Avrupa Süper Ligi'nin kurucularının kaderi belli oluyor Şampiyonlar Ligi'nde yarı final oynayacak Avrupa Süper Ligi'nin kurucularının kaderi belli oluyor Polonya'nın eski Cumhurbaşkanı Walesa, internette iş arıyor Polonya'nın eski Cumhurbaşkanı Walesa, internette iş arıyor ABD'de 3 kişinin öldüğü silahlı saldırının faili eski polis şefi yardımcısı çıktı ABD'de 3 kişinin öldüğü silahlı saldırının faili eski polis şefi yardımcısı çıktı Arı soktuğu için fenalaşan öğretmen tüm çabalara rağmen kurtarılamadı Arı soktuğu için fenalaşan öğretmen tüm çabalara rağmen kurtarılamadı Halatların koptuğu asansör kazasında sarılarak oğlunu korumaya çalışan genç baba, ağır yaralandı Halatların koptuğu asansör kazasında sarılarak oğlunu korumaya çalışan genç baba, ağır yaralandı İstanbul Okmeydanı'nda giriş ve çıkışlar kapatıldı! Araçlar didik didik aranıyor İstanbul Okmeydanı'nda giriş ve çıkışlar kapatıldı! Araçlar didik didik aranıyor