Son Dakika Haberleri: Güney Kore Sınır Ötesi Propaganda Yayınlarını Durdurdu
BBC

Güney Kore Sınır Ötesi Propaganda Yayınlarını Durdurdu

10 ay önce

Seul yönetiminden yapılan açıklamaya göre, sınır ötesi propaganda durduruldu. Kararın nedeni, Güney Kore ile 10 yıl sonra yapılacak ilk görüşme öncesi barışçıl bir hava yaratılmak istenmesi.

Güney Kore, Kuzey Kore'ye yönelik sınır ötesi propaganda yayınlarını durdurduğunu açıkladı. Seul yönetimi iki yıldan uzun süredir ilk kez böylesi bir adım atıyor.

CUMA GÜNÜ LİDERLER BULUŞACAK

Güney Kore Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada karara neden olarak, iki ülke liderleri arasında son 10 yılda yapılacak ilk görüşme öncesi barışçıl bir hava yaratılmak istenmesi gösterildi.

Liderler Moon Jae-in ile Kim Jong-Un Cuma günü bir araya gelecek.

SINIRDA POP MÜZİK ÇALIYORLARDI

Güney Kore, 1963'ten bu yana Kuzey Kore ile arasındaki askerden arındırılmış bölgede komşu ülkede yaşayanlara yönelik olarak haber yayını yapıyordu. Ayrıca kültürel bir stratejinin parçası olarak da sık sık pop müzik çalınıyordu.

Kuzey Kore de bu yayınlara hoparlörlerden karşı propaganda yayınları ile yanıt veriyordu.

Pyongyang yönetiminin ise bu yayınları durdurup durdurmadığı henüz bilinmiyor.

KUZEY KORE NÜKLEER DENEMELERİ ASKIYA ALDI

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Cumartesi günü, ABD Başkanı Donald Trump ile yapılması planlanan görüşmesi öncesi ülkesinin nükleer denemelerini askıya aldığını açıklamıştı.

Kim Jong-un ayrıca Kuzey Kore'nin bir nükleer tesisini de kapatacağını duyurmuştu. Trump'ın önümüzdeki haftalarda Kim Jong-un ile görüşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı, Kuzey Kore'den yapılan son açıklamayı memnuniyetle karşılamış ancak Pyonyang'a karşı hala temkinli bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirtmişti.

BBC

YORUMLAR


Hakkında Soruşturma Başlatılan Müjdat Gezen: Kimin Kaçacağını Biliyorum Ama Söylemem İkinci Gol Geldi! Trabzonspor, Medipol Başakşehir Karşısında

Umreye Giderken Çantasında 3 Kilo 600 Gram Altınla Yakalanan İş Adamı İçin Karar Verildi