Rusya, NATO misyonundaki faaliyetlerini askıya alıyor - Son Dakika

Rusya, NATO misyonundaki faaliyetlerini askıya alıyor

18.10.2021 17:44

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın 1 Kasım itibarıyla NATO temsilciliğindeki faaliyetlerini askıya alacağını, gerekirse Brüksel'deki büyükelçilik vasıtasıyla iletişime geçilebileceğini söyledi. NATO ile Rusya arasındaki gerginlik, NATO'nun Rus misyonundan 8 kişinin akreditasyonunu "ajanlık" suçlamasıyla iptal etmesi nedeniyle başlamıştı.

NATO'nun, 6 Ekim'de Rus misyonundan 8 kişinin akreditasyonunu iptal etme kararı aldığını anımsatan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, buna karşı adım attıklarını bildirdi.

ASKERİ TEMSİLCİLER DAHİL TÜM FAALİYETLER ASKIYA ALINIYOR

NATO ile diplomatik kanallar üzerinden etkileşimin olmadığına dikkati çeken Lavrov, "Bu nedenle NATO'nun eylemlerine karşı, NATO'daki askeri temsilcisi dahil, daimi misyonumuzun faaliyetlerini askıya alıyoruz." dedi.

"ACİL DURUMLARDA GÖREVLİ KURUM BELÇİKA BÜYÜKELÇİLİĞİ"

Lavrov, "NATO'nun Moskova'daki Askeri İrtibat Misyonunun faaliyetlerini askıya alıyoruz. Misyon çalışanlarının akreditasyonu 1 Kasım'dan itibaren iptal ediliyor. Ayrıca, Belçika'nın Moskova Büyükelçiliğindeki NATO'nun Enformasyon Bürosunun faaliyetlerine son veriliyor. NATO, acil durumlarda Rusya'nın Belçika'daki Büyükelçisine başvurabilecek." ifadelerini kullandı.

NATO-RUSYA GERİLİMİ

NATO ile Rusya arasındaki ilişkiler, özellikle Rusya'nın 2014'te Kırım'ı yasa dışı ilhakı ve geçen yıl muhalif Aleksey Navalny'nin zehirlenmesi nedeniyle gerilmişti.

Kırım'ın ilhakından sonra NATO ile Rusya arasındaki bilgi paylaşımını içeren iş birliği askıya alınmıştı.

NATO, 2018'de eski Rus casusu Sergey Skripal'e yönelik zehirli suikast girişiminden sonra da 7 Rus görevlinin NATO'daki akreditasyonlarını iptal etmişti.

YORUMLAR
500
Lavrov, Bulgaristan'ın 70 Rus diplomatı sınır dışı etmesine karşılık vereceklerini söyledi Lavrov, Bulgaristan'ın 70 Rus diplomatı sınır dışı etmesine karşılık vereceklerini söyledi Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg, Türkiye-Avusturya içişleri ve dışişleri bakanları ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg, Türkiye-Avusturya içişleri ve dışişleri bakanları ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması Rusya: Ukrayna'da toplam 230 uçak ve 706 çok namlulu roketatar yok edildi Rusya: Ukrayna'da toplam 230 uçak ve 706 çok namlulu roketatar yok edildi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Rusya, NATO misyonundaki faaliyetlerini askıya alıyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement