Hambach Ormanında maden tehdidi sürüyor - Son Dakika

Hambach Ormanında maden tehdidi sürüyor

15.08.2019 11:17
Hambach Ormanında maden tehdidi sürüyor, System.String[]

Geçen yıl çevrecilerin protestolarıyla gündeme gelen Hambach Ormanı, ağaç kesimlerinin mahkeme kararıyla durdurulmasına rağmen tehlike altında.

Geçen yıl çevrecilerin protestolarıyla gündeme gelen Hambach Ormanı, ağaç kesimlerinin mahkeme kararıyla durdurulmasına rağmen tehlike altında. Orman yakınındaki maden çalışmaları ağaçlara zarar vermeye devam ediyor.Alman enerji firması RWE'nin linyit madenini genişletme çalışmaları için ağaç kesimleriyle gündeme gelen ve geçen yıl çevrecilerin yoğun direnişine sahne olan Hambach Ormanı yine gündemde. Geçen yıl Ekim ayında mahkeme kararıyla ağaç kesiminin durdurulmasına rağmen orman yakınında devam eden madencilik faaliyetlerinin orman ekosistemini olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

20 derece sıcaklık farkı

Eberswalde Üniversitesi ile Potsdam İklim Etkileri Araştırma Enstitüsü'nün (PIK) yaptığı araştırmada RWE şirketine ait ekskavatörlerin ormana kısmen 50 metre mesafede kazı yaptığı belirtilerek, bunun aşırı sıcaklık farklılıklarına yol açtığı ve ağaçlara zarar verdiği kaydedildi. Yaz aylarının sıcak geçtiği 2018'de orman içinde 25 derece civarında olan sıcaklığın maden alanında 45 dereceye yükseldiği kaydedildi. İki alan arasındaki ısı farkının güçlü rüzgarlara yol açtığı, mevcut kuruluğu artırdığı ve bu nedenle pek çok ağacın kökünden söküldüğü belirtiliyor.

Çevre koruma örgütü Greenpeace'in yaptırdığı araştırmada ormanın, maden faaliyetlerinin gerçekleştirildiği taraftaki kenar kesiminde ağaçlarda sıcaklık ve kurumaya bağlı stres tespit edildiği ve giderek artan ağaç ölümlerine rastlandığı belirtildi. Özellikle yaz aylarında maden alanının bölgedeki en sıcak nokta haline dönüştüğüne dikkat çeken uzmanlar, ormanın kaybedilmemesi için maden faaliyetlerinin acilen durdurulması ve yeniden ağaçlandırma yoluyla soğutma çalışmalarına başlanması tavsiyesinde bulundu.

Acil çözüm önerileri

Orman kenarında 500 metre genişliğinde bir "termik tampon bölge" oluşturulmasını öneren bilim insanları, bu bölgenin mümkün olduğunca yerel ve hızlı yetişen ağaç türleriyle ağaçlandırılması yoluyla yüzey sıcaklığının birkaç derece düşürülebileceğini kaydetti.

İncelemelerde yer alan Eberswalde Üniversitesi profesörü Pierre Ibisch, ormanın durumunun çok kötü olduğunu belirterek "Pek çok ağaç devrilmiş, pek çoğu da kurumuş. Özellikle ormanın kenarındaki ağaçlar bu durumda. Bu bir ekosistem ve stres altında" diye konuştu.

dpa/ DK,BK

(c)

Hambach Ormanında maden tehdidi sürüyor

Son Dakika Dünya Hambach Ormanında maden tehdidi sürüyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Koronayı yenen Muhittin Böcek'in doktoruna ilk sözü "Sizleri çok seviyorum" olmuş Bursa'da erkek arkadaşını tabancayla öldüren kadın tutuklandı Pınar Altuğ, "Aldatan kadın mısınız?" sorusuna sert çıktı: Sana ne ya da kime ne! Havalandırmanın arızalanması pahalıya patladı: 20 bin tavuk telef oldu Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Bağ evinde canlı müzikli eğlence düzenleyip tepki çeken 14 kişiye toplamda 44 bin lira ceza Son Dakika: Fransa Ulusal Meclisi, Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ı devlet olarak tanıdı Koronavirüs denetiminde pes dedirten görüntüler! Koltukların arasındaki gizli bölmede yakalandılar